LekarzPomaga.pl - OSTRA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK

Choroby nerek oraz dróg moczowych -moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej

Ostra niewydolność nerek

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek -jest to zespół objawów klinicznych, które rozwijają się wskutek ostrego uszkodzenia nerek. Uszkodzenie prowadzi do upośledzenia fizjologicznych funkcji nerek, co w badaniach laboratoryjnych objawia się przede wszystkim zwiększonym poziomem kreatyniny w surowicy.  Aktualnie w celu ujednolicenia kryteriów rozpoznania ONN wyznacznikiem jest wzrost stężenia kreatyniny w czasie 48h o >25 mikromol/l, lub o 50% wartości wyjściowej lub też spadek objętości wydalanego moczu <0,5 ml/kg m.c.

Ostrą niewydolność nerek dzielimy na przednerkową, nerkową oraz pozanerkową , w zależności od lokalizacji przyczyny problemu. Do głównych przyczyn ONN przednerkowej należy przede wszystkim upośledzenie perfuzji nerek czyli na przykład: utrata krwi, utrata płynów przez przewód pokarmowy skutek intensywnych wymiotów i biegunek. Innymi przyczynami przednerkowej ONN są patologie prowadzące do małego rzutu serca, zaburzeń napięcia naczyń nerkowych lub niedrożność naczyń nerkowych.

Przyczynami nerkowej niewydolności nerek jest uszkodzenie struktur nerek zarówno przez przyczyny zapalne jak i niezapalne.

Przyczyną ONN zanerkowej jest niedrożność lub znaczące upośledzenie drożności dróg odprowadzających mocz – nefropatia zaporowa. Głównymi przyczynami tego zjawiska jest niedrożność moczowodu wskutek zatkania złogami kamicy, skrzepami krwi. Ponadto ucisk moczowodów z zewnątrz przez nowotworowy przestrzeni zaotrzewnowej, czy też przerwanie ciągłości moczowodu skutek urazu czy jatrogennego przecięcia w czasie operacji mogą doprowadzić do niewydolności nerek.

Objawy ONN to głównie objawy stanu prowadzącego do utraty funkcji nerek. Ogólne objawy to: utrata apetytu, osłabienie, nudności, wymioty. Zmniejszone wydalanie moczu jest jednym z objawów, który występuje jedynie w 50% przypadków, zależnie od przyczyny wywołującej.

W leczeniu najważniejsze jest usunięcie przyczyny oraz leczenie zachowawcze. Bardzo ważna jest kontrola bilansu płynów oraz monitorowanie diurezy, a ponadto stosowanie odpowiedniej diety. 

Leczenie nerko zastępcze należy rozpoczynać wcześnie, zanim dojdzie do powikłań niewydolności nerek.