Wypadanie włosów
Tagi publikacji: Wypadanie włosów, włosy, łysienie, łupież
O zdrowych i pięknych włosach marzą niemal wszystkie kobiety, również panowie coraz częściej zwracają na to uwagę. Naturalnym zjawiskiem, które nie powinno być powodem do zmartwień, jest utrata 50 -100 włosów dziennie. Jeśli jednak włosy wypadają w znacznie większej ilości, należy się tym nieco bardziej zainteresować i najlepiej zasięgnąć porady specjalisty.
Przyczyny
Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele, zaczynając od schorzeń dotyczących samego włosa, poprzez ogólne osłabienie organizmu, kończąc na trwających oraz przebytych schorzeniach, niekoniecznie dermatologicznych. Częstym powodem utraty włosów może być również ich nieprawidłowa pielęgnacja, stosowane kosmetyki, a także niedobór witamin i minerałów. Wśród najczęstszych przyczyn opisywanego problemu znajdują się:
- łupież
- łojotokowe zapalenie skóry
- grzybica skóry głowy
- choroby tarczycy
- ostre choroby zakaźne
- niektóre leki (cytostatyki, leki immunosupresyjne, retinoidy, leki przeciwkrzepliwe, antykoncepcyjne)
- choroby narządów wewnętrznych
- toczeń rumieniowaty
- okres poporodowy
- menopauza
- niedokrwistość
- nieprawidłowa dieta
- zaburzenia wchłaniania
- zatrucia np. talem, rtęcią, arsenem
- palenie papierosów
- stres
- zabiegi takie jak farbowanie czy ondulacja
Diagnostyka
W celu ustalenia przyczyny wypadania włosów należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem i wykonać następujące procedury:
- badania laboratoryjne krwi (morfologia, poziom cynku i żelaza, hormony tarczycy)
- teichogram - mikroskopowe badanie korzeni włosów
- trichoskopię - komputerowe badanie włosów i powierzchni skóry głowy
- badanie histopatologiczne - wykonuje się je rzadko i polega na pobraniu wycinka skóry głowy i obejrzeniu pod mikroskopem po zastosowaniu odpowiednich barwień.
Leczenie
Niezwykle istotne w terapii wypadania włosów jest odnalezienie przyczyny, ponieważ od tego uzależnione jest dalsze postępowanie. Jeśli powodem takiego stanu okaże się nadczynność lub niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty czy choroby skóry, leczenie polega na terapii choroby podstawowej, po której uzyskamy znaczną poprawę. Wypadanie włosów związane z przebyciem choroby zakaźnej jest głównie wynikiem gorączki, czynników toksycznych, a także niedoborów pokarmowych mogących wystąpić w czasie trwania choroby. W takiej sytuacji ratunkiem dla włosów są preparaty wspomagające i wzmacniające oraz witaminy. Jeśli przyczyna osłabienia mieszków włosowych leży w nieprawidłowym odżywianiu się i prowadzeniu niezdrowego stylu życia, możemy z tym problemem uporać sie sami, zmieniając codzienne nawyki. Komponując odpowiednią dietę należy:
- zmniejszyć spożycie słodyczy oraz produktów mącznych, ponieważ ich nadmiar może powodować szybkie przetłuszczanie się włosów i powstawanie łupieżu
- wzbogacić dietę w białko, które jest ważnym składnikiem budulcowym włosów i ma znaczny wpływ na ich kondycję, dzięki czemu włosy są bardziej sprężyste i mocne.
- pamiętać o dostarczaniu witamin z grupy B, A i E. Zapobiegają one łojotokowi oraz zwalczają wolne rodniki. Znajdziemy je m.in. w orzechach, kiełkach pszenicy, brokułach, pomidorach, brzoskwiniach i nasionach sezamu.
- nie zapominać o minerałach, takich jak żelazo, cynk i miedź. Żelazo wpływa na prawidłową budowę i tempo wzrostu włosa. Cynk reguluje pracę gruczołów łojowych, a miedź wzmacnia włosy i odpowiada za ich sprężystość.
Jeśli chcemy, by włosy przestały wypadać i stały się mocniejsze, możemy wyposażyć się w odpowiednie preparaty, które pomogą nam osiągnąć ten cel. Godne polecenia są środki zawierające metioninę i cystynę. Przykładowe preparaty to:
- Revalid - w jego skład wchodzą naturalne, dobrze przyswajalne składniki, które wzmacniają strukturę włosów. Zawiera dużo aminokwasów siarkowych (metioniny i cystyny), głównego budulca białka włosów, czyli keratyny.
- Anacaps - zawiera wyciąg z bambusa, soi, rzeżuchy, witaminę PP, E oraz witaminy z grupy B. Odżywia, wzmacnia włosy, pobudza ich wzrost, hamuje wypadanie oraz zapobiega starzeniu się włosów.