Ziarnica złośliwa

Tagi publikacji: Ziarnica złośliwa
Ziarnica złośliwa, czyli Chłonia Hodgkina, jest to nowotworowa choroba układu chłonnego, która charakteryzuje się zajęciem węzłów chłonnych i pozawęzłowej tkanki limfatycznej.
Etiopatogeneza choroby nie jest poznana, jako potencjalne czynniki etiologiczne brane są pod uwagę przede wszystkim zakażenie wirusowe (EBV, HTLV-1, HHV-6, CMV). Choroba może występować rodzinnie, gdyż ryzyko zachorowania u bliźniąt monozygotycznych jest około 100-krotnie większe w porównaniu z populacją ogólną.
Choroba przed długi czas nie daje żadnych objawów. Pierwszymi objawami są przede wszystkim objawy ogólne – objawy nieswoiste, tak zwane objawy B, do których należy – utrata ciała o 10% w przeciągu 6 miesięcy, zlewne poty oraz gorączka. Alarmującym objawem, który zazwyczaj powoduje zgłaszanie się do lekarza jest powiększenie węzłów chłonnych – najczęściej powiększeniu ulegają węzły szyjne . Węzły chłonne są niebolesne, powiększają się powoli, są zbite w pakiety.
Do objawów zaawansowania, spowodowanych powiększeniem węzłów chłonnych, najczęściej w klatce piersiowej należy duszność, kaszel, zespól żyły głównej górnej. Przy zajęciu węzłów przestrzeni pozaotrzewnowej pacjent może uskarżać się na dyskomfort w jamie brzusznej lub utrudnienie w odpływie moczu.
Oprócz lokalizacji węzłowej, może dojść do zajęcia śledziony i wątroby, które także ulegają powiększeniu.
Rozpoznanie ziarnicy złośliwej stawia się po wykonaniu biopsji węzła chłonnego lub wycinka innej zajętej tkanki, po badaniu histopatologicznym i immunohistochemicznym.
Leczenie pierwszego wyboru to przede wszystkich chemioterapia, zazwyczaj w skojarzeniu z radioterapią.