LekarzPomaga.pl - OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI

Choroby przewodu pokarmowego -jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelit, odbytu, oraz trzustki, wątroby i dróg żółciowych

Ostre zapalenie trzustki

Opublikowano:

Tagi publikacji: trzustka, zapalenie trzustki, ból nadbrzusza, wymioty, żółtaczka, kamica

Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest to stan zapalny związany z przedwczesną aktywacją enzymów trzustkowych, wywołujących różnego rodzaju uszkodzenia sąsiadujących tkanek.

W etiologii tego schorzenia zalicza się przede wszystkim choroby dróg żółciowych takie jak kamienie przewodu żółciowego, czy zwężenie brodawki Vatera. Dodatkowo ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko OZT jest nadużywanie alkoholu.  Objawami wiodącymi są przede wszystkim bóle nadbrzusza. Początek choroby najczęściej jest ostry, silny ból brzucha pojawia się nagle, ból ten może promieniować do kręgosłupa. Towarzyszące objawy to nudności, wymioty, gorączka, obniżenie ciśnienia, objawy wstrząsu. Może pojawić się żółtaczka.

W badaniach laboratoryjnym charakterystycznym wskaźnikiem jest zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych – lipazy oraz amylazy. Dodatkowe wskaźniki to wskaźniki stanu zapalnego : CRP, leukocytoza.

W badaniu USG, które jest badaniem pierwszego wyboru zauważyć można zatarcie granic trzustki z jej powiększeniem, zmniejszenie niejednorodność echogeniczna miąższu. Dodatkowo badanie to może ujawnić przyczynę OZT w postaci patologii dróg żółciowych.  Złotym standardem w rozpoznaniu jest jednak badanie TK z kontrastem,  które to pozwala na dokładniejszą ocenę zakresu zmian w jamie brzusznej i rozległość martwicy.

Leczenie polega przede wszystkim początkowo na intensywnym nawadnianiu chorego i postępowaniu przeciwwstrząsowym , leczeniu przeciwbólowym, leczeniu żywieniowym i antybiotykoterapii.