Rak jelita grubego
Tagi publikacji: Rak jelita grubego, ból brzucha, krew w stolcu, niedokrwistość
Rak jelita grubego jest to nowotwór zajmujący zarówno u kobiet jak i mężczyzn drugie miejsce pod względem zachorowalność. Jest też odpowiedzialny za wysoki odsetek zgonów. Większość nowotwór lokalizuje się w odbytnicy – około 45%, 30% natomiast w esicy. Lokalizacja jest ważna ze względu na różnice w objawach.
Etiologia raka jelita grubego jest wieloczynnikowa, zaliczamy tutaj zarówno czynniki środowiskowe, genetyczne jak i jednostki chorobowe, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Do czynników środowiskowych należy przede wszystkim palenie tytoniu i nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze i uboga w błonnik.
Czynniki genetyczne to przede wszystkim mutacje genów, prowadzące do polipowatości rodzinnej jak i wrodzonego niepolipowatego raka jelita grubego.
Choroby zwiększające ryzyko zachorowania są to natomiast gruczolaki i nieswoiste zapalenie jelit- wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna.
W klasyfikacji patomorfologicznej blisko 95% to raki gruczołowe.
Objawy są bardzo zróżnicowane i zależą najczęściej od umiejscowienia nowotworu. Rak lokalizujący się w prawej połowie okrężnicy we wczesnych etapach najczęściej nie daje żadnych dolegliwości. W późniejszych etapach może być to ból prawej strony brzucha w okolicy pępka, ciemne zabarwienie stolca z domieszką krwi oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Dlatego właśnie u osób powyżej 50 roku życia, które w wynikach badań mają wskaźniki anemii niedoborowej powinny zawsze zostać skierowane na badanie na krew utajoną w kale.
Objawy raka lewej połowy okrężnicy to zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu i pokrywająca stole oraz objawy ograniczonej drożności jelita jak wzdęcia i bóle kolkowe.
Podstawowe badanie wykonywane to po pierwsze badanie per rectum, test na krew utajoną oraz badanie endoskopowe. Badanie endoskopowe w postaci rektoskopii, sigmoidoskopii czy kolonoskopii umożliwia wgląd wnętrza okrężnicy oraz niezbędne do postawienia rozpoznanie pobranie wycinków na badanie histopatologiczne.
Podstawowym postępowaniem leczniczym jest leczenie operacyjne.