LekarzPomaga.pl - BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ

Dolegliwości towarzyszące różnym chorobom

Ból w klatce piersiowej

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z objawów, który wzbudza duży niepokój wśród pacjentów. Wielu z nich obawia się, że dolegliwości te mają związek z sercem, tymczasem okazuje się, że mogą one pochodzić  od innych struktur klatki piersiowej. Wyjątek stanowi miąższ płuc. Poniżej przedstawione zostaną najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej oraz ich różnicowanie.

  1. Dławica piersiowa – ból jest spowodowany przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego i  typowo lokalizuje się zamostkowo. Może promieniować do szyi, żuchwy, ramion, łokci i nadbrzusza. Ma charakter piekący, napadowy, wywołuje uczucie gniecenia, ściskania. Zwykle trwa 2-10 minut. Nasila się po wysiłku fizycznym, pod wpływem czynników emocjonalnych i w pozycji leżącej. Ulgę przynosi odpoczynek lub przyjęcie nitrogliceryny. Niekiedy towarzyszy mu duszność.
  2. Zawał mięśnia sercowego – w większości przypadków objawia się silnym bólem zamostkowym, który trwa zwykle ponad 30 minut i nie ustępuje po zaprzestaniu aktywności fizycznej i po podaniu nitrogliceryny. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, zimne poty, duszność, a  sam pacjent jest przerażony i świadomy zagrożenia życia. Mimo tego, że objawy zawału serca są zazwyczaj charakterystyczne, u pacjentów w podeszłym wieku, chorujących na cukrzycę i u osób z atypowym bólem wieńcowym, często istnieją trudności w postawieniu trafnej diagnozy.
  3. Zapalenie osierdzia -  powstaje w wyniku podrażnienia blaszek osierdzia lub opłucnej, która do niego przylega. W przebiegu tego schorzenia ból lokalizuje się za mostkiem lub w okolicy uderzenia koniuszkowego i może promieniować do lewego barku i szyi. Ma ostry, kłujący charakter i zmienne natężenie. Nasila się gdy pacjent leży a ustępuje w pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu.
  4. Rozwarstwienie aorty – objawia się nagłym, ostrym bólem, który zlokalizowany jest w klatce piersiowej, okolicy międzyłopatkowej i lędźwiowej. Opisywany przez pacjentów jako bardzo silny i rozpierający. Rozwarstwieniu aorty towarzyszy zwykle szmer niedomykalności zastawki aortalnej.
  5. Ból opłucnowy – wywołany naciekiem zapalnym opłucnej lub odmą opłucnową. Ból jest z reguły jednostronny, ma ostry, kłujący charakter i może promieniować do okolicy międzyłopatkowej. Czynniki, które go nasilają to: głęboki wdech, ruchy tułowia i kaszel, natomiast ustępuje gdy pacjent położy się na boku, w którym występuje ból.
  6. Refluks żołądkowo-przełykowy – jego przyczyną jest zapalenie błony śluzowej przełyku. W jego przebiegu obserwuje się ból zamostkowy, niekiedy promieniujący do pleców. Może mieć charakter piekący, palący, gniotący lub zaciskający. Pojawia się po spożyciu obfitego posiłku, pochylaniu się do przodu i w pozycji leżącej. Często towarzyszą mu objawy dyspeptyczne i ból w nadbrzuszu.
  7. Pękniecie przełyku – zwykle poprzedzone silnymi wymiotami, których najczęstszą przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu. Pęknięciu przełyku towarzyszy pojawiający się nagle, bardzo nasilony, piekący ból zamostkowy. Wzmaga się podczas połykania i głębszego oddychania. Towarzyszyć mu może gorączka, duszność wraz z objawami zapalenia płuc.
  8. Choroba wrzodowa – dolegliwości lokalizują się zwykle w nadbrzuszu, jednak czasem mogą być umiejscowione także w dolnej części klatki piersiowej. Ból ma charakter tępy, rzadziej ostry czy piekący. Towarzyszą mu często objawy dyspeptyczne.
  9. Ból kostno-stawowy – jest to ból miejscowy, spowodowany urazem lub stanem zapalnym stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych. Występuje zazwyczaj w okolicy przedniej ściany klatki piersiowej, może być ostry lub gniotący. Nasila się podczas ruchów klatki piersiowej, zwłaszcza podczas kaszlu.
  10. Nerwoból – może być spowodowany półpaścem. Zanim wystąpią zmiany skórne, pacjent może odczuwać dolegliwości o charakterze rozlanego, piekącego bólu, który nasila się podczas palpacji wzdłuż przebiegu nerwu.

Diagnostyka bólów w klatce piersiowej wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego oraz oceny parametrów życiowych (tętna, ciśnienia tętniczego krwi, ilości oddechów na minutę). W każdym przypadku należy wykonać EKG, w celu wykluczenia przyczyn sercowych. Pomocne będą również specjalistyczne badania obrazowe np. zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej czy tomografia komputerowa