LekarzPomaga.pl - GORĄCZKA

Dolegliwości towarzyszące różnym chorobom

Gorączka

Opublikowano:

Tagi publikacji: Gorączka

gorączka

Gorączka (łac. febris) to temperatura ciała powyżej 37,8⁰C, natomiast stan między gorączką a temperaturą prawidłową (od 36,6 do 37,8⁰C) określany jest mianem stanu podgorączkowgo. W regulacji temperatury ciała istotną rolę odgrywa podwzgórze, które pełni funkcję naturalnego termostatu organizmu. Kiedy dotrą do niego sygnały o zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze, uruchamiane są poszczególne mechanizmy, które mają na celu jej obniżenie lub podwyższenie.

Wyróżniamy kilka typów gorączki, wśród nich znajduje się:

  • Gorączka trawiąca, septyczna –gwałtownie rośnie w ciągu 1 doby, często do 40⁰C, po czym spada, niekiedy nawet do wartości prawidłowych; amplituda dobowa wynosi >2⁰C.
  • Gorączka przerywana – w jej przebiegu występują nawracające skoki temperatury w regularnych lub nieregularnych odstępach; amplituda dobowa również wynosi >2⁰C.
  • Gorączka ciągła – czyli taka, w której wahania temperatury są niewielkie i na ogół nie przekraczają 1⁰C.
  • Gorączka falista – cechuje się naprzemiennym występowaniem kilkudniowych okresów gorączki i okresów bezgorączkowych
  • Gorączka nieregularna – nie posiada charakterystycznego toru, a jej wysokość zmienia się z godziny na godzinę.

Główną i najczęstszą przyczyną gorączki są zakażenia wirusowe i bakteryjne. Występuje więc w przebiegu:

  • zaburzeń żołądkowo-jelitowych
  • zapalenia pęcherza moczowego
  • świnki, odry, różyczki, ospy wietrznej
  • chorób układu oddechowego – zapalenia płuc i oskrzeli
  • zakażeń pasożytniczych

Niejednokrotnie zwiększona temperatura ciała, towarzyszy też wielu innym schorzeniom, które nie mają bezpośredniego związku z infekcjami. Może być objawem toczącego się w organizmie rozrostu nowotworowego, choroby autoimmunologicznej czy nadczynności tarczycy. Często też pojawia się po szczepieniach, ciężkich urazach i podczas ząbkowania u dzieci.

Leczenie gorączki jest zależne od przyczyny, która przyczyniła się do jej powstania. Jeśli została wywołana poważną chorobą, jej obniżenie jest objęte leczeniem schorzenia podstawowego. Kiedy gorączka spowodowana jest przez tzw. przeziębienie, stosuje się leczenie objawowe, polegające na zapewnieniu choremu prawidłowej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia oraz podaniu leków obniżających temperaturę. Należy pamiętać, że u dzieci poniżej 12 r.ż. nie stosujemy aspiryny, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Bezpiecznym lekiem przeciwgorączkowym dla tej grupy pacjentów jest paracetamol. Z pewnością pomocnym rozwiązaniem jest korzystanie z fizycznych metod prowadzących do zmniejszenia temperatury, takich jak: zimne okłady przykładane na czoło, kark, skronie, przedramiona lub łydki czy też stosowanie letnich kąpieli ochładzających.