LekarzPomaga.pl - POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU UKĄSZENIA PRZEZ KLESZCZA

Skutki zatruć różnorodnymi substancjami chemicznymi oraz skutki ukąszeń, użądleń, pogryzień

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez kleszcza

Opublikowano:

Tagi publikacji: Postępowanie w przypadku ukąszenia przez kleszcza

Postępowanie w przypadku ukąszenia przez kleszcza

Spacer po lesie lub parku to jeden z przyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jednak po powrocie z takiego wypadu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na ciemne punkciki. Kleszcze mimo, że są małe, mogą wyrządzić wiele złego. Atakując, szukają delikatnych miejsc np. pod kolanem czy za uszami. Są to stworzenia bardzo dyskretne, a ich ukąszenia nie są bolesne, ponieważ ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające. Z tego powodu, warto wiedzieć jak się przed nimi chronić i co zrobić kiedy niechciany gość zdążył nas zaatakować.

Usuniecie kleszcza to teoretycznie zabieg dość prosty, jednak w praktyce czasem stwarza pewne problemy. Jeśli dostrzeżemy kleszcza wczepionego w naszą skórę, należy się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ im dłużej tkwi on w naszym ciele, tym ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi znacznie rośnie. W tym celu należy użyć pęsety z cienkimi końcami, złapać intruza jak najbliżej skóry i jednym, zdecydowanym ruchem pociągnąć do góry, bez wykręcania, co grozi urwaniem główki, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia. Przed usunięciem nie smarujemy kleszcza oliwą, masłem, wazeliną, benzyną, spirytusem ani nie podpalamy. Te czynności powodują, że kleszcz zaczyna się „dusić”, a następnie „wymiotuje”, zwiększając ilość wydzielanego materiału zakaźnego do ciała pacjenta. Natomiast, wskazane jest po zabiegu zdezynfekować miejsce, w którym wcześniej ulokował się pasożyt, wykorzystując przy tym wodę utlenioną i dokładnie obserwować, czy pojawi się rumień. Może on wystąpić do 30. dni po ukąszeniu i wskazuje na obecność bakterii, wywołującej boreliozę. W przypadku, gdy w ranie pozostanie główka lub aparat gębowy, należy szybko zgłosić się do chirurga, który natnie lekko skórę ( w znieczuleniu miejscowym) i usunie resztki.

Po ukąszeniu przez kleszcza, nie zaleca się profilaktycznego podawania antybiotyków jeśli nie wystąpił rumień wędrujący. Natomiast, w przypadku gdy, pojawił się wyżej wymieniony objaw, dostajemy wyraźny sygnał, że należy rozpocząć leczenie. W takiej sytuacji stosuje się antybiotyk, który pacjent przyjmuje przez okres 3-4 tygodni, a sam rumień znika już po 2-3 dniach.

Aby zapobiegać boreliozie i innych chorobom przenoszonym przez kleszcze, istotną rolę odgrywa profilaktyka, bo jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepszą metodą prewencji jest więc unikanie kontaktu z tymi pasożytami, a w przypadku ukąszenia szybkie usunięcie intruza. Wybierając się na spacer do parku lub lasu należy pamiętać o właściwym ubiorze. Najlepiej mieć czapkę na głowie i zasłonić jak największą powierzchnię skóry. Do tego warto stosować różnego rodzaju repelenty, czyli tzw. „odstraszacze”, dostępne w sprayu lub w kremie. Dobrze też omijać miejsca, w których te stworzenia szczególnie lubią przebywać np. wysokie trawy czy gęste krzaki. Trzeba również pamiętać o dokładnym obejrzeniu całego ciała po powrocie z terenu, na którym kleszcze występują i szybkim usunięciu pasożyta w przypadku, gdy doszło do ukąszenia.