LekarzPomaga.pl - UKĄSZENIA OWADÓW

Skutki zatruć różnorodnymi substancjami chemicznymi oraz skutki ukąszeń, użądleń, pogryzień

Ukąszenia owadów

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów

Wiosna, lato i początek jesieni są okresem najwyższej aktywności owadów. Największe skupiska insektów występują w lasach i w pobliżu wód, a także na łąkach oraz w miejscach, zamieszkiwanych przez zwierzęta gospodarskie. W zależności od rodzaju, atakują w dzień lub późnym wieczorem. Dla jednych ukąszenia mogą być nieprzyjemną konsekwencją wieczornego spaceru lub skutkiem wkroczenia na terytorium wroga, zaś dla innych, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo. Do najczęstszych latających nieprzyjaciół, którzy nie są mile widziani w naszej bliskiej obecności należą osy, szerszenie, komary, meszki i pszczoły.

Objawy

W większości przypadków kontakt z owadem wywołuje łagodne lub średnie reakcje, jednak niektóre stworzenia mogą być naprawdę groźne. Jednym z nich jest szerszeń, któremu lepiej nie wchodzić w drogę. Zazwyczaj atakuje, gdy czuje się zagrożony, tzn. kiedy człowiek znajdzie się w niedalekiej odległości od gniazda lub gdy wykonuje agresywne ruchy. Jego użądlenie może być szczególnie niebezpieczne, ze względu na dużą ilość uwalnianego jadu. Znajduje się w nim duże stężenie acetylocholiny, która powoduje silne pieczenie, przez co atak tego insekta jest bardzo bolesny i na długo zapada w pamięć. Po użądleniu zwykle obserwujemy zaczerwienienie skóry i obrzęk lub swędzącą pokrzywkę. Niekiedy mogą pojawić się bardziej niepokojące objawy, takie jak: dreszcze, gorączka, ból w klatce piersiowej, duszność, wymioty, bóle głowy i brzucha. W takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub zadzwonić po pogotowie. Postrachem często są również owady z żółtą głową i czarnym odwłokiem w żółte pasy, lubiące budować gniazda na strychach i poddaszach. Te insekty to znane wszystkim osy. Ich użądlenie również wywołuje ból, obrzęk i zaczerwienienie. Gorzej sytuacja wygląda u osób, które są uczulone. Dochodzi wówczas do obrzęku warg, policzków i oczu, pojawia się uczucie duszności, łzawienie, pokrzywka na skórze lub nawet wstrząs. Z kolei pszczoły po ataku zostawiają swój jad w ciele użądlonego i giną. Ich żądło posiada haczyki, dzięki którym łatwo je usunąć ze skóry. Zwykle po użądleniu, tak jak w poprzednich przypadkach występuje obrzęk i zaczerwienienie. U ludzi uczulonych, ukąszenie może być przyczyną silnej reakcji alergicznej, a objawy są podobne do opisanych w poprzednim przypadku.

Ukąszenia owadów

Bardzo nieprzyjemne są pogryzienia przez komary i meszki, pozostawiające po sobie bąble i widoczne, krwawiące ślady. Najbardziej uciążliwy jest jednak silny świąd, będący również przyczyną ciągłego drapania, co często prowadzi do podrażnień i infekcji skóry. Ponadto, mogą pojawić się także obrzęki, zaczerwienienia a nawet gorączka.

Leczenie

Gdy doszło do użądlenia należy szybko usunąć żądło. Trzeba zrobić to bardzo delikatnie, żeby do krwiobiegu nie dostała się dodatkowa porcja jadu. Kolejną czynnością, którą należy wykonać jest dezynfekcja miejsca ukąszenia lub użądlenia. Gdy występuje silny ból, ulgę przyniesie lek przeciwbólowy, natomiast w celu zredukowania świądu i opuchlizny, można zastosować maści dostępne w aptekach. Istnieje również wiele domowych sposobów służących do walki z objawami ukąszenia lub użądlenia. Oto kilka z nich:

  • zimny okład lub lód działają przeciwbólowo oraz redukują swędzenie skóry
  • silny roztwór soli odkaża miejsce ukąszenia
  • soda oczyszczona redukuje opuchliznę i neutralizuje toksyczne działanie jadu po użądleniu przez osę lub pszczołę
  • użądlenie pszczoły łagodzą też plastry cebuli
  • sok z cytryny jest skuteczny na pogryzienia przez komary, ponieważ zmniejsza dokuczliwy świąd

W przypadku pojawienia się po ataku owada objawów wskazujących na silną reakcję alergiczną, takich jak duszność, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęk twarzy i szyi, niekiedy również utrata przytomności, niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Czekając na fachową pomoc, osoba poszkodowana powinna leżeć z nogami uniesionymi do góry. Jeśli owad zaatakował w rękę lub w nogę, nad miejscem użądlenia można założyć opaskę uciskową. Jeśli osoba straci przytomność, należy kontrolować oddech i tętno i w razie konieczności rozpocząć reanimację.

Profilaktyka

Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki odstraszające owady, zarówno do stosowania na ciało, jak i w postaci aerozoli rozpylanych w pomieszczeniu. Jednak główną zasadą, o której trzeba pamiętać, jest zachowanie ostrożności w momencie gdy w naszym polu widzenia pojawi się zagrażający nam insekt. Nie należy przy tym prowokować owadów do ataku, poruszając nerwowo rękami oraz nie zbliżać się do ich gniazd. Podczas jedzenia lub picia na świeżym powietrzu trzeba też zwracać uwagę czy owad nie usiadł na kanapce lub nie wpadł do butelki z napojem. Aby zapobiec dostawaniu się meszek i komarów do pomieszczenia, można zastosować olejki z cytryny, lawendy, pelargonii lub mięty pieprzowej. Zapach wymienionych roślin skutecznie odstraszy owady. Dobre rozwiązanie stanowią również moskitiery, których zamontowanie z pewnością pozwoli uniknąć spotkania z niemile widzianymi stworzeniami.