Portal medyczny ZATRUCIA GRZYBAMI

Baner Główny ZATRUCIA GRZYBAMI

Skutki zatruć różnorodnymi substancjami chemicznymi oraz skutki ukąszeń, użądleń, pogryzień

Zatrucia grzybami

Pewne gatunki grzybów niejednokrotne kuszą nas swoim wyglądem, tymczasem może się okazać, że są one trujące. Przed grzybobraniem, należy więc dobrze zapoznać się z atlasem, by nie sprowadzić na siebie niepotrzebnego zagrożenia. Istnieją pewne odmiany, których szczególnie trzeba się wystrzegać. Należą do nich: muchomor sromotnikowy, muchomor czerwony i zasłonak rudy.

Zatrucia grzybami

Muchomor sromotnikowy, zwany muchomorem zielonkawym, swoją nazwę zawdzięcza oliwkowozielonemu kapeluszowi. Zawiera aż trzy rodzaje toksyn: amatoksyny , falloidyny i fallolizyny. Najgroźniejsze z nich to amatoksyny, które nie ulegają zniszczeniu podczas gotowania, marynowania czy suszenia. Szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego, powodując martwicę wątroby i uszkodzenie cewek nerkowych. Dawka śmiertelna tych toksyn wynosi 0,1-0,3 mg/kg. D charakterystycznych objawów zatrucia tym grzybem należą:

 • nudności, wymioty, biegunka – pojawiające się 8 – 12 godzin po spożyciu
 • żółtaczka, skaza krwotoczna, hipoglikemia, encefalopatia wątrobowa, śpiączka – pojawiają się później
 • objawy ostrej niewydolności nerek

Leczenie w przypadku zatrucia tym grzybem powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej. W pierwszych kilkudziesięciu minutach po spożyciu znaczenie terapeutyczne ma płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego, natomiast wykonane w późniejszym czasie ułatwia diagnostykę mikologiczną. Jako odtrutkę stosuje się penicylinę G, która ma za zadanie wypieranie toksyn z wątroby. W przypadku jej ostrej niewydolności jedynym sposobem na uratowanie życia jest przeszczep.

Zatrucia grzybami

Muchomor czerwony z kolei, posiada czerwony lub pomarańczowy kapelusz pokryty białymi plamkami. Zawiera muskarynę, trujący alkaloid, który wykazuje działanie parasympatykomimetyczne, czyli pobudzające układ przywspółczulny. Do objawów zatrucia tym grzybem zaliczamy:

 • rozszerzenie źrenic
 • ślinotok
 • wzmożona potliwość
 • biegunka
 • wymioty
 • zaczerwienienie skóry
 • duszność
 • suchość w ustach

Leczenie, podobnie jak w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, polega na wykonaniu płukania żołądka oraz dołączeniu terapii objawowej.

Zasłonak rudy, kolejny niebezpieczny gatunek, jest grzybem o żółtawym trzonie i pomarańczowobrązowym kapeluszu. Zawiera peptyd orleaninę, która pod wpływem światła ulega przekształceniu w nefrotoksyczne kortynaryny, które uszkadzają cewki nerkowe. Objawy zatrucia występują dość późno – pojawiają się dopiero po kilku dniach. Wśród nich wyróżniamy:

 • nudności
 • wymioty
 • biegunkę
 • ból i zawroty głowy
 • wzmożone pragnienie i suchość w ustach
 • bóle mięśniowe
 • skąpomocz lub bezmocz jako wynik ostrej niewydolności nerek

W tym przypadku stosuje się jedynie leczenie objawowe, polegające na podtrzymywaniu podstawowych czynności życiowych i zwalczaniu pojawiających się zaburzeń. Płukanie żołądka i podawanie węgla aktywowanego nie przynosi żadnego efektu.

Jeśli po spożyciu podejrzanych gatunków grzybów wystąpią wyżej wymienione objawy, konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. W takiej sytuacji dużą rolę odgrywa czas, dlatego też trzeba szybko działać i usunąć trujące substancje z żołądka, uniemożliwiając ich wchłonięcie się. W tym celu należy jak najszybciej wywołać wymioty, podając pacjentowi silnie osoloną wodę. Wydalona przez pacjenta treść oraz resztki grzybów powinny zostać zabezpieczone, co umożliwi identyfikację gatunku, który spowodował zatrucie. Ważne jest również, aby nie spożywać alkoholu, a także nie stosować środków przeczyszczających ani żadnych innych leków.

Zatrucia grzybami
Opublikowano:

Przeczytaj także:

Zatrucie jadem kiełbasianym -portal medyczny

Zatrucie jadem kiełbasianym

Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm, zatrucie toksyną botulinową)jest chorobą o etiologii bakteryjnej, charakteryzującą się występowaniem ogólnoustrojowych objawów klinicznych, które są wynikiem działania neurotoksyny na ludzki organizm. Spra...

Czytaj więcej...
Zatrucia alkoholem -portal medyczny

Zatrucia alkoholem

Zatrucie alkoholem występuje bezpośrednio po jego spożyciu i cechuje się występowaniem m. in. zaburzeń zachowania, pamięci i równowagi, co związane jest z negatywnym działaniem alkoholu na mózg. Najwięcej tego typu sytuacji występuje po spożyciu z...

Czytaj więcej...
Zatrucie czadem -portal medyczny

Zatrucie czadem

Tlenek węgla (CO) popularnie zwany czadem, jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, lżejszym od powietrza. Powstaje podczas niecałkowitego spalania gazu ziemnego w uszkodzonych palnikach lub nieprawidłowo przewietrzanych pomieszczeniach oraz spalania wę...

Czytaj więcej...
Zatrucia lekami -portal medyczny

Zatrucia lekami

Leki stanowią bardzo częstą przyczynę przypadkowych zatruć, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Nierzadko nadmierne dawki farmaceutyków są przyjmowane także w celach samobójczych. Zatrucia lekami obecnie stanowią poważny problem i są głównym powod...

Czytaj więcej...

Witam prośba o pomoc!

Witam od dwóch lat lekarze szukają przyczyny moich dolegliwości i niestety ale rozkładają ręce, wszystko się zaczęło od zatrucia pokarmowego przedtem byłem zdrowym człowiekiem nic mi nie dolegało aż do tego zatrucia kanapką z kiełbasa dostałem wym...

Czytaj więcej...