LekarzPomaga.pl - CO ZNACZY OPIS W BADANIU NIE WYDOLNEJ ŻYLE PISZCZELOWEJ? CZY TO JEST GROŻNE DLA ZDROWIA, JAKIE LECZENIE?

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Co znaczy opis w badaniu nie wydolnej żyle piszczelowej? Czy to jest grożne dla zdrowia, jakie leczenie?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Badanie wykonano aparatem Ge LOGIQ 9 sondą liniową M12 L
W badaniu usg uwidoczniono prawostronnie żyłę udową wspólną powierzchowną i głęboką żyłę podkolanową oraz żyły piszczelowe przednie, tylne i strzałkowe.
Badane żyły drożne, elastyczne, podatne na ucisk, bez cech obecności skrzeplin w świetle, Żyła udowa z modulowanym oddechowo przepływem krwi.
Żyła udowa i podkolanowa wydolne, żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe drożne. VSP wydolna.
Żyła odpiszczelowa nie wydolna na całej długości z ewidentnym refluksem krwi począwszy od dystalnego odcinka uda w odcinku proksymalnym do ½ wysokości z refluksem miernego stopnia. Żyły śródmięśniowe drożne.

Badanie tętnic KDP
Badaniem objęto tętnicę udową wspólną powierzchowną i głęboką, tętnicę podkolanową oraz tętnice piszczelowe przednie i tylne.
Znaczących zmian morfologicznych w badanych tętnicach nie stwierdzono. Parametry przepływu krwi notowane w ich brębie prawidlowe, wysokooporowe trojfazowe spektrum.

Informacje dodatkowe:

BÓL przy dotyku żyły przy kostce od wewnętrznej strony nogi.

Lekarz:

Witam, rozumiem, że badanie było wykonane z powodu tej bolesności przy dotyku? a czy poza tym widoczne są na nogach jakieś zgrubienia żylakowate, pojawiają się obrzęki i ból nóg przy dłuższym staniu lub chodzeniu? czy ten opis widział już lekarz prowadzący, a jeśli tak to co on na to?

Użytkownik:

Witam, badanie było robione z tego powodu i ramach wizyty prywatnej kilka dni temu, więc jeszcze nie ma lekarza prowadzącego. Przy chodzeniu to miejsce nie jest bolesne, tylko przy dotyku

Tagi publikacji: niewydolność żylna, przewlekłą niewydolność żylna, żyła, tętnica, żylaki, obrzęk nogi

Lekarz:

Przedstawiony opis USG stwierdza niewydolność żyły odpiszczelowej badanej kończyny, co oznacza, że krew przez tę najdłuższą żyłę nie jest prawidłowo odprowadzana do serca, zastawki znajdujące się w żyle nie są do końca sprawne, co prowadzi do powstania refluksu czyli cofania się krwi wbrew jej naturalnemu kierunkowi. Jeżeli chodzi o leczenie to decyzja należy tu do chirurga naczyniowego - musi on ocenić stan nogi (obecność żylaków, obrzęków, itp.) i w zależności od tego zadecydować czy na chwilę obecną wystarczy leczenie zachowawcze (kompresjoterapia czy stosowanie specjalnych rajstop czy pończoch uciskowych) czy też konieczne jest leczenie zabiegowe (usunięcie niewydolnej żyły). Nie jest to nic bardzo groźnego, ale nieleczona niewydolność żylna postępuje, co prowadzi do obrzęków kończyn, rozległych żylaków, wreszcie trudno gojących się owrzodzeń. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi