LekarzPomaga.pl - CZY MAM NIEZWŁOCZNIE IŚĆ NA KOLONOSKOPIE CZY POCZEKAĆ NA WIZYTĘ Z NFZ (1 ROK)?

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Czy mam niezwłocznie iść na kolonoskopie czy poczekać na wizytę z NFZ (1 rok)?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

...kontynuacja poprzedniego pytania https://lekarzpomaga.pl/pytania-uzytkownikow/chirurgia/czy-to-rak-jelita-grubego-czy-mam-szybko-reagowac

Ogólnie moje objawy, które nasilały się przez lata:
- krew na papierze toaletowym i pieczenie odbytu po wypróżnianiu i w trakcie
- częste zmiany rytmów wypróżnień. To biegunka, to gazy, to zwykły kał.
- zaparcia z gazami (zawsze występowały gdy mnie przez ten tydzień jelito grube bolało przy dotyku).
- Spłaszczony stolec
- Kujące bóle jelita grubego po lewej stronie i na dole oraz czasem tak jakby bezpośrednio w odbycie. Występują znienacka i trwają z 1-3sekund. Tak jakby mi ktoś igłę wbił. Okropny ból ale tylko przez moment.
- Uczucia niepełnego wypróżnienia.
- Często się długo męczę z „wyciskaniem” stolca z siebie. Tak jakby coś mu torowało drogę i muszę się długo nasiedzieć i naczekać na WC aż w końcu przejdzie. I wtedy mam uczucie, że przeciskam stolec przez wąską szczelinę. Oraz boli i szczypie wypróżnianie. Nawet biegunkę czasem ciężko mi przecisnąć. Dopiero razem z gazami wychodzi.
- Od dziecka coś mi wypada z jelita ale dopiero od niedawna to mocno piecze i szczypie oraz przeszkadza w wypróżnianiu. Jest na tyle wielkie, że mam wrażenie, że blokuje przepływ kału i dlatego tyle siedzę na wc. Po uciążliwym wypróżnianiu się zawsze siedzię na wc z 10min dłużej bo czekam, aż mi się to trochę cofnie.
- Zwykłe bóle brzucha nie są u mnie bardzo częstym objawem ale zdecydowanie częstszym i ostrzejszym niż u zwykłego Kowalskiego. Mówiąc zwykłe mam na myśli biegunkę z ostrymi kurczowymi bólami brzucha. Mam okresy, że często mnie tak boli i mam okresy, że rzadko. Ale u mnie rzadko to raz na 2/3tygodnie.
- Dziwne uczucie w lewej części jelita grubego po jedzeniu i czasem przy zmianach pozycji. Nie do końca jest to ból ale takie uczucie jakbym coś tam miał lub pełności. Ciężko to pisać.
- W dokładnie tym samym miejscu bolą mnie mięśnie brzucha gdy zasnę po obfitym jedzeniu. Czasami się utrzymuje kilka dni i razem z tym mam uczucie pełności i ciężkości w środku.
- Powiększony węzeł chłonny w górnej wewnętrznej stronie prawego uda czy tam pachwinie. Około 1,5cm średnicy, twardy, nie bolący.


Najbardziej mnie martwi ten węzeł chłonny bo znalazłem go niecałe 2 tygodnie temu ale jestem pewien, że wcześniej go miałem ale po prostu nie dostrzegłem i nie wyczułem. Dziwie się, że w ogóle go wyczułem tak niefortunnie jest ułożony. A ma 1-1,5cm średnicy pod skórą, a skóra w tym miejscu jest lekko pociemniona.

Dodam też, że nie odżywiałem się przez ostatnie kilka lat zdrowo. Dużo jem, czasami do syta, aż ospały jestem. W pracy codziennie piję 1-2 kaw naturalnych(2łyżeczki) Uwielbiam dobrze zjeść. Lubie tłuste i ostre jedzenie i mało w nim miejsca na owoce i warzywa. Ostatnie 5 lat paliłem (2tyg. temu rzuciłem). Alkoholu prawie w ogóle nie pije. Ostatnimi czasy lubowałem się w papryczkach chilli i Curry z kurczakiem i ryżem białym, które uwielbiam(oczywiście dużo w nim chili, imbiru, kardamonu, cebuli, czosnku). Nie znaczy to, że tylko tym się odżywiam ale to moja dość częsta dieta. Przynajmniej raz w tygodniu. Czasem częściej, czasem w ogóle przez 2 tygodnie.


Co 1 do załączonego obrazku:
Czerwony kolor – ból, który utrzymuje się przez kilka dni, a nawet i 2tygodnie. Przy dotyku, zmianie pozycji ciała, chodzeniu etc.
Niebieski kolor – Tu mnie bolą mięśnie brzucha gdy zasnę (np. na 4godziny) chwile po obfitym jedzeniu. Potrafią boleć do 4dni
Zielony kolor – na ogół w tym miejscu mnie kuje brzuch tak jakby mi ktoś igłę wbił. Ale potrafi kłuć także we wszystkich pozostałych zaznaczonych obszarach

Co do 2 obrazku:
Mniej więcej w miejscu, które zaznaczyłem czerwoną kropką. To zdjęcie sam zrobiłem.

Bardzo proszę o wypowiedź czy powinienem jak najszybciej iść na prywatne badanie. Czy powinienem się niepokoić? Mam kolonoskopie za rok i nie wiem czy iść wcześniej prywatnie czy czekać.

Pytałem o to kilka dni temu tez na tym portalu ale o dużo rzeczach zapomniałem powiedzieć bo na szybko w stresie pisałem. Teraz jest raczej kompletnie i wole jeszcze raz dla spokoju zapytać.

Informacje dodatkowe:

Leki, które cały czas biorę:
- Rosutrox (choresterol)
- Co-Amlessa 4+5+1,25mg (ciśnienie)
- doraźnie w bólach jelita grubego (Duspatalin Retard)

Załączniki:

Tagi publikacji: wypadanie odbytnicy, wypadanie błony śluzowej odbytnicy, wypadanie odbytu, rak jelita grubego, kolonoskopia

Lekarz:

Witam, w dalszym ciągu nie uważam, aby Pana dolegliwości budziły podejrzenie nowotworu jelita grubego. Powiększony węzeł w pachwinie wiążę się raczej z jakimiś przebytymi stanami zapalnymi okolic krocza, a w przypadku chorób nowotworowych jelit powiększają się raczej węzły chłonne wewnątrz jamy brzusznej (to tam lokalizują się ewentualne przerzuty). Według mnie jak już pisałam ma Pan wypadanie błony śluzowej odbytu i zespół jelita drażliwego - przebiegający zarówno z zaparciami jak i biegunkami, dodatkowo Pana dieta jest/była bardzo niezdrowa i to z pewnością potęgowało problem. W dalszym ciągu sugeruję wizytę u chirurga w związku z wypadaniem odbytu, natomiast kolonoskopię niech Pan zrobi prywatnie w przyspieszonym trybie, bo inaczej przez najbliższy rok będzie Pan denerwował, że to jednak nowotwór:) Tak czy inaczej trzeba by ją było zrobić, żeby wykluczyć choćby nieswoiste zapalenia jelit, a tak przynajmniej będzie pan spał spokojnie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi