LekarzPomaga.pl - GUZKI W NODZE

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Guzki w nodze

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
moje dolegliwości zaczęły się, gdy jakiś miesiąc temu na nodze ( przednia część goleni) wyczułam guzka o szerokości ok 3 cm, niskiego, miękkiego.Oczywiście zaczęłam go uciskać i jakby pod nim wyczułam dwa małe guzki, twarde. Później zaczęłam w tej okolicy wyczuwać kolejne, o średnicy ok 0.5cm, jedne bardziej miękkie i ruchome, inne twardsze. Jest ich ok 7. Czuć też lekkie wgłębienie. Byłam u lekarza. Jedna pani powiedziała, że wg niej to pozostałości po uderzeniach z dzieciństwa. Druga, że ten duży guzek to rozlany tłuszczak a te mniejsze to też tłuszczaki lub guzki po uderzeniach, bo ten obszar jest podatny na uderzenia szczególnie w dzieciństwie. Guzki nie są widoczne. Jedynie patrząc pod światło widać uniesienie skóry na obszarze gdzie są te guzki wyczuwalne. Moja ciocia masażystka masowała mi tè nogę i uznała, że to tłuszczaki. Ale ja nie jestem przekonana. Mam skierowanie na rtg aby zobaczyć, czy jest to coś na kości czy w tkance podskórnej.
Czuję się dodatkowo zaniepokojona, bo od 2 dni czuję w plecach ból. Jest on po prawej stronie, w okolicy krzyżowej. Jest taki klujący, trochę rwący. Czuję tam zgrubienie, jakby kość, ale jest ono po obu stronach (symetryczne), więc myślę, że to taka budowa anatomiczna. Ból przechodzi po lekach i jest mocniejszy podczas uciskania tego miejsca.
Moje pytanie: co to za guzki w nodze? Czy możliwy jest scenariusz mnogich tłuszczaków lub guzków po uderzeniach, a może miałam to od zawsze? Moja ciocia przedstawiła opcje, że przez ciągle podkurczanie nóg mogły mi się zrobić takie kulki na ścięgnach. Czy to możliwe?
Czy możliwe, ze te guzki to tak naprawdę jeden guz? Czy jednak wtedy nie byłby on bardziej widoczny (w koncu sa.one ulokowane na dużym obszarze a tkanka podskórna nie jest na nim głęboka)?
Czytałam dużo o mięsakach i boję się, że to może być to.
Prośże o pomoc.

Informacje dodatkowe:

Morfologia krwi z rozmazem, crp, ob, wapn całkowity, sod, potas, glukoza w normie.

Tagi publikacji: Guzki w nodze, guzek, noga, tłuszczak, tłuszczaki

Lekarz:

Witam, oczywiście bez możliwości zbadania Pani nie mogę tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale jest możliwe, że te guzki to właśnie tłuszczaki. Zdarza się ich mnogie występowanie i są to wtedy zmiany o różnych rozmiarach - od kilku milimetrów do kilku centymetrów - czyli podobnie jak u Pani. Natomiast moim zdaniem nie ma konieczności robienia RTG tej nogi, dużo lepszym badaniem będzie USG, które wykazuje zmiany w tkankach miękkich, a podejrzewam, że guzki te są zlokalizowane właśnie tam. Tak więc sugeruję poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na USG tej okolicy - jeśli są to rzeczywiście tłuszczaki to na podstawie tego badania będzie można to stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi