LekarzPomaga.pl - JELITO GRUBE, CZY TO RAK?

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Jelito grube, czy to rak?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Pisze już tutaj 3 raz z tym samym problemem.

W razie jakbyście nie mieli dostępu do starych pytań i odpowiedzi to umieszczę treść i odpowiedź do pierwotnego pytania w informacjach dodatkowych.

A co do ciągu dalszego mojego pytania to proszę:

Przypomniałem sobie dokładnie co wykryto u mnie jak byłem mały. Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ale wtedy było nieaktywne. Miałem przestrzegać diety i przestrzegałem przez pierwsze pół roku, a potem to olewałem, aż z czasem zapomniałem i całe życie jadłem niezdrowo i tłusto wbrew zaleceniom lekarza.

Ostatnimi czasy konsystencja kału mi się unormowała i od 2 tygodni jest bez zmian.

Byłem u lekarza i dostałem skierowanie do proktologa. Ten wykrył u mnie hemoroidy, w tym jeden hemoroid obrzęknięty.

Dostałem czopki i maść. Od 3tygodni zmieniłem diete i odżywiam się zdrowo oraz wyzbyłem się całkowicie wzdymających potraw. Niestety mam nonstop gazy. Te gazy już od ponad 2 miesięcy mnie męczą ale ostatnimi czasy przybrały na sile. Nie wiem co mam z tym robić bo ile można pierdzieć. Skąd się to w ogóle bierze skoro odżywiam się według diety polecanej na "wrzodziejące zapalenie jelita grubego" z wyłączeniem wszystkich wzdymających produktów.

Moje wypróżnianie się uspokoiło ale dalej jest nietypowe. Jem kilka dni i nic się nie załatwiam. Potem mam 1 dzień w którym się wypróżniam kilka razy jak już zapcham całe jelita jedzeniem. A potem znowu mi się zbiera przez tydzień i nic się nie załatwiam tylko puszczam gazy wiecznie.

Ból jelita grubego po lewej stronie na dole dalej czasami odczuwam. Nie jest to nic mocnego ale czasami jak się najem lub przez jakiś czas leżę na lewym boku odczuwam lekki ból w tamtym miejscu. W sumie nie do końca jest to ból tylko takie dziwne uczucie szczypania lub jakby mi coś się otarło o ranę. Nie mam pojęcia jak to opisać. Może tam mam jakiś polip i mi się kał musi przeciskać w tamtym miejscu i stąd.

Niestety proktolog nie chciał słuchać jakichkolwiek objaw poza objawami, którymi on się zajmuje czyli stricte odbytem i wypadaniem czegoś z niego.

Więc od czasu napisania tego posta nic nie poszło do przodu poza wizytą u lekarza rodzinnego i testem na krew utajoną, który nic nie wykrył.

A i nie wiem czy to ma związek ale jakieś 3 tygodnie temu gdy po objedzie ze 3 godziny byłem aktywny fizycznie w pozycji schylonej trafiła mnie najmocniejsza zgaga w życiu. Trwała z 6 godzin i strasznie piekła w momencie kulminacyjnym.

Podsumowując:
- Ciągłe gazy mimo diety z wyłączeniem produktów wzdymających (nawet espumisan nie pomaga)
- Lekkie bóle / szczypanie / uczucie pełności / podrażnienia (ciężko to uczucie opisać) z lewej strony na dole jelita grubego po jedzeniu i czasami dłuższym leżeniu na lewym boku.
- Długie, tygodniowe zbieranie się jedzenia w jelitach, a potem wypróżnienie jednego dnia i znowu 1-1,5 tygodnia jedzenia bez wypróżniania
- Czasami chwilowe uczucia mdłości w momencie gdy coś tam czuje w jelicie grubym. Ale nigdy nie było blisko do wymiotowania. Takie lekkie i krótkie mdłości.

Czy powinienem się tym martwić i zadziałać coś w kierunku prywatnych badań lub znowu "nękać" lekarza rodzinnego o jakieś skierowania etc? Czy te objawy, które w tym momencie mi się utrzymują mogą być spowodowane Hemoroidami i przyjmowaniem czopów?

Dodam jeszcze, że węzeł chłonny na udzie czy tam pachwinie mi zniknął. Ale zamiast tego pojawił się węzeł chłonny pod prawą pachą, bolący, trochę twardy i o promieniu 1-1,5cm. Ale po 2 tygodnaich troszkę zmalał i przestał bolec.

Informacje dodatkowe:

...kontynuacja pytania https://lekarzpomaga.pl/pytania-uzytkownikow/chirurgia/czy-mam-niezwlocznie-isc-na-kolonoskopie-czy-poczekac-na-wizyte-z-nfz-1-rok

Tagi publikacji: wypadanie odbytnicy, wypadanie błony śluzowej odbytnicy, wypadanie odbytu, rak jelita grubego, kolonoskopia

Lekarz:

Witam, jeżeli w dzieciństwie podejrzewano u Pana wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jest to kolejne wskazanie do badań endoskopowych w celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości - myślę, że z uwagi na utrzymywanie się problemów jelitowych pomimo diety i leczenia warto by było jednak wykonać kolonoskopię w przyspieszonym trybie (czyli zapewne prywatnie). Pozwoli to ostatecznie stwierdzić czym są spowodowane te objawy. Nadal nie sądzę, aby miały związek z nowotworem jelita, ale mogą być to być inne choroby jak polipy łagodne lub nieswoiste zapalenia jelit. Tylko kolonoskopia pozwoli to stwierdzić z całkowitą pewnością. Czopki raczej nie powinny powodować powodować takich problemów. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi