LekarzPomaga.pl - KAMICA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Kamica pęcherzyka żółciowego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dostałam skierowanie od lekarza z poradni chirurgicznej na oddział w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jestem osobą po udarze ze zdiagnozowana padaczka po udarowa, choruje na cukrzyce, miażdżyce i nadciśnienie tętnicze, niedawno przeszłam wirusowe zapalenie płuc jestem też nałogowym palaczem. Po dłuższym spacerze odczuwam ból w podbrzuszu. Jakie ryzyko niesie za sobą zabieg?

Informacje dodatkowe:

Leki:
Lampilept 0.1 x2
Tirtace 0.05 rano
Amlozek 0,05 wieczor
Atoris rano
Atram rano
Metformax 500 x2
Biotropil 1200
Acard .75

Tagi publikacji: usunięcia pęcherzyka żółciowego, konsekwencje zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, konsekwencje operacji, zabieg chirurgiczny

Lekarz:

Szanowna Pani, jednym ze wskazań do leczenia operacyjnego kamicy pęcherzyka żółciowego jest występowanie objawów tejże kamicy. Jeśli takowe u Pani występują, to leczenie farmakologiczne i dietetyczne jest nieskuteczne, dlatego chirurg skierował Panią na oddział. Obciążenie licznymi chorobami internistycznymi i przebytym udarem zwiększa ryzyko powikłań około zabiegowych. Jednak nieleczona kamica również niesie za sobą ryzyko powikłań, najczęstszym jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Może to być przyczyną(w zależności od powikłań i ich nasilenia objawów) leczenia operacyjnego w trybie pilnym lub nagłym, ze wskazań życiowych bez możliwości dobrego przygotowania do zabiegu.
W danym momencie leczenie operacyjne w trybie planowym daje możliwość odpowiedniego przygotowania Pani, wyrównania ewentualnych nieprawidłowych parametrów związanych z obecnymi chorobami towarzyszącymi. W takim przypadku minimalizowane jest ryzyko powikłań związanych z samym zabiegiem. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie ryzyko niesie ze sobą zabieg. Zapewne ryzyko jest większe niż u osób bez obciążeń internistycznych i neurologicznych.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi