LekarzPomaga.pl - NACZYNIAK JAMISTY PŁATA SKRONIOWEGO A WYNIK ANGIO MR

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Naczyniak jamisty płata skroniowego a wynik angio mr

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

W związku z zawrotami i tętniącymi tępymi bólami głowy, zlecono mi wykonanie rezonansu głowy z kontrastem.W opisie wyszło pojedyńcze nieduże do 2mm ognisko hiperintensywne w obrazach o długim TR w istocie białej lewwego płata czołowego odpowidajace zmianie naczyniopochodnej.W prawym płacie skroniowym widoczna nieregularna zmiana z hipointensywną w obrazachT2 zaleznych obwódką wielkości 13 x 5 mm o charakterze naczyniaka jamistego, poza tym rezta w normie i prawidłowa.Neurolog zlecił dodatkow angio MR i po otrzymaniu wyniku zastanawiam się czy jest dobrze odczytany i opisany ( opis wykonał radiolog- pediatra, wynik w systemie teleradiologi ).A wynik angio jest taki:
tetnice szyjne wewnętrzne ,mózgu przednia i srodkowe- prawidłowe.końcowe kregowe i tętica podstawna ,tylne mózgu -prawidłowe.Słabszy sygnał płynącej krwi zatoki poprzecznej i esowatej po stronie prawej-odmiana anatomiczna.Wnioski Angio MR w granicach normy.Czyli w zwłykłym MR wyszedł naczyniak i zmiany naczyniopochodne, a w angio tylko zmiana anatomiczna,,żadnych szczegółow,wymiarów i konkretów.Czy wynik angio jest pobieżny i mało rzetelny ,czy poprawny.Neurolog chciał własnie zdiagnozować tego naczyniaka .Czy mogę reklamować opis badania? ewentualnie co dalej?

Tagi publikacji: naczyniak jamisty, płat skroniowy, mikro-rążenie, neurochirurgia

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o zmianę naczyniopochodną to jest to bardzo drobna zmiana, która ma związek z zaburzeniami mikrokrążenia mózgowego i jest ona niewidoczna w badaniu angio-MR. Nie jest też ona groźna i nie ma większego znaczenia w tym przypadku. Natomiast jeśli chodzi o naczyniaki jamiste to najlepszą metoda ich obrazowania jest jednak klasyczny rezonans magnetyczny, a badania angiograficzne niewiele wnoszą w diagnostyce tego typu naczyniaków, trudno je w nich zobrazować i nie jest to raczej kwestia nieprawidłowej interpretacji badania. Najbardziej wiarygodny jest obraz MR i jeżeli w nim uwidoczniono naczyniaka jamistego to znaczy, że on tam jest. Oczywiście jeżeli neurolog będzie chciał to może Pani poprosić o nagranie badania na płytę i ewentualnie dać do oceny innemu radiologowi, ale nie wiem czy opis będzie inny (w obecnym poza pewnym wariantem anatomicznym budowy zatok żylnych obraz jest prawidłowy). Natomiast w kwestii naczyniaka to nie jest to zmiana duża i nie stwierdzono cech krwawienia ze zmiany. Nie ma też pewności, że to ona jest przyczyną Pani dolegliwości, gdyż w dużej części przypadków są one bezobjawowe. Ewentualna metodą postępowania jest leczenie chirurgiczne i jeśli neurolog uzna za wskazane zaleci konsultację z neurochirurgiem. Możliwe także, że zaleci on jedynie okresową obserwację naczyniaka w kontrolnych badaniach. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi