LekarzPomaga.pl - WYROSTEK, STAN ZAPALNY

Stany chorobowe wymagające interwencji chirurgicznej

Wyrostek, stan zapalny

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Moja 13 letnia córka miała wykonane badanie USG którego opis jest następujący: Pęcherz moczowy częściowo wypełniony. Macica typu dorosłego z endometrium grubości 11 mm. Jajniki niewidoczne. W zachyłku Douglasa rąbek płynu grubości 9mm. Obustronnie w dołach biodrowych rąbki płynu grubości 15mm. Wyrostek robaczkowy w części dostępnej badaniu grubości 6mm. Duża ilość gazów jelitowych w śródbrzuszu. Wątroba długości 117 mm. Drogi żółciowe, naczynia wątroby prawidłowe. Nerki bez poszerzenia i złogów.
Pani doktor pierwszego kontaktu która zleciła USG ( z powodu bólów brzucha i częstych biegunek) stwierdziła, iż jest to przewlekłe zapalenie wyrostka i teraz trzeba czekać jeśli pojawi się ostry ból wtedy do szpitala. Mam więc pytanie czy mam czekać czy może wybrać się z dzieckiem do chirurga?

Informacje dodatkowe:

zapalenie opon mózgowych - grudzień 2014 r.

Tagi publikacji: zapalenie wyrostka robaczkowego, wyrostek, stan zapalny wyrostka robaczkowego

Lekarz:

Witam, opis USG nie wskazuje na cechy stanu zapalnego wyrostka - grubość wyrostka wynosząca 6 mm to zupełna norma, nie opisano również pogrubienia ściany, ani obecności płynu w jego świetle. Tak więc na podstawie opisu badania na pewno nie można stwierdzić, aby wyrostek był w stanie zapalnym i pod tym kątem wizyta u chirurga nie jest konieczna. Natomiast jeżeli dolegliwości są dokuczliwe to należy rozważyć konsultację z gastroenterologiem celem poszerzenie diagnostyki. Opis narządu rodnego nie jest niepokojący, choć nie udało się uwidocznić jajników (być może z powodu dużej ilości gazów), ale proponuję także profilaktycznie udać się do ginekologa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi