LekarzPomaga.pl - POGRYZIONY PRZEZ PSA, CD.. DIAGNOZA AIDS

Choroby infekcyjne -wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz choroby pasożytnicze

Pogryziony przez psa, cd.. diagnoza AIDS

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Prosze o przekazanie pytania Pani dr M. Osuchowskiej
Nie wiem czy Pani dr mnie pamieta, przypomne krotko
1 stycznia zostalem pogryziony w rękę przez psa. Bylo zakazenie rany, leczenie amoksycyliną i cefuroksymem, nastepnie grzybicy poantybiotykowej gardla Fluconazolem i biegunki w warunkach szpitalnych. Po ok dwóch tygodniach od ugryzienia pojawily sie nastepujace objawy:silne bóle głowy, podwyższona temperatura poniżej 38st., potem doszly do tego szum w uszach, zimne poty, bóle roznych czesci ciala (nóg, rąk, szyji, brzucha, pleców), zmeczenie, oslabienie, a na poczatku lutego zauważyłem powiększenie węzłów chłonnych (na szyji, pachach i pachwinach - niebolesne bez obrzęku). Wszystkie objawy wystepuja do dzis. Byl okres okolo tygodnia kiedy temperatura byla w normie a bóle były mniej dokuczliwe, potem wszystko wróciło.

Potwierdzila sie diagnoza najgorsza z mozliwych, moj chlopak ma HIV
Mononukleoza -
Cytomegalia -
HIV+ (zakazenie nastapilo ponad 6 lat temu)
Objawy na dzien dzisiejszy
-powiekszone wszystkie wezly chlonne
-nieustanny ból lewej czesci glowy i mrowienie
-nocne poty
-drgania roznych miesni ciala
-luszczenie skory pomiedzy palcami u rąk
-zmęczenie
-biegunki
-nie wiem co jeszcze, nie chce mnie martwic nie mowi mi..
Lekarz zakaznik - skierowanie do specjalisty w leczeniu zakazenia hiv.
Najgorsze od 3 miesiecy co mnie spotyka to zludne nadzieje ze to nic powaznego. Mam kilka pytań.
Wydaje sie ze objawy powoduje toksoplazmoza (IgG 1400) w przebiegu hiv, wyglada to na toksoplazmoze mózgu. Czy to juz oznacza AIDS?
Czy jest najmniejsza szansa na ustapienie objawow i powrot do normalnosci po zastosowaniu lekow antyretrowirusowych?
Czy pojawienie sie choroby oportunistycznej oznacza bezwzgledne skrócenie zycia do maksymalnie kilku lat?
Czy choroby oportunistyczne pojawiaja sie tylko w AIDS czy tez z powodu dzialania hiv zanim stwierdzi sie AIDS?
Ewentualnie na podstawie objawow prosze o sugestie do jakiej innej choroby one pasuja.
Nie wiem czy jest Pani w stanie odpowiedziec na te pytania, jezeli nie to bardzo prosze przekazac je lekarzowi ktory bedzie mogl to ocenic.
Nie chce zludnych nadziei, prosze mi powiedziec czy to oznacza przegraną walke z hiv i koniec...

Tagi publikacji: hiv, aids, ugryzienie psa, mononukleoza, cytomegalia, powiększone węzły chłonne

Lekarz:

Witam, bardzo mi przykro, że ta diagnoza się potwierdziła. Jednak dzięki temu będzie można rozpocząć leczenie i być może zahamować dalszy rozwój zakażenia.
W pierwszej kolejności lekarz zajmujący się leczeniem HIV/AIDS będzie chciał ocenić poziom limfocytów T CD4+ oraz poziom wiremii - są to bardzo ważne czynniki rokownicze, które łącznie z objawami klinicznymi decydują o rozpoznaniu fazy zakażenia i konieczności włączenia leczenia antyretrowirusowego. Ponadto chłopak zostanie dokładnie zbadany pod kątem objawów wskazujących na ewentualne choroby wskaźnikowe. Obejmuje to także toksoplazmozę mózgu - należy pamiętać, że ważne są tu nie tylko objawy, ale choroby takie muszą być zostać z całkowitą pewnością potwierdzone dostępnymi metodami diagnostycznymi - w przypadku toksoplazmozy mózgu konieczne jest dokładne badanie neurologiczne (cechy zajęcia OUN), badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, ewentualnie badania obrazowe OUN. Z tego względu do czasu zakończenia diagnostyki nikt nie jest w stanie powiedzieć w jakiej fazie zakażenia jest pacjent, czy już konieczne jest leczenie przeciwwirusowe i jakie jest rokowanie.
Jedyne co mogę powiedzieć to to, że te dolegliwości, które ma pacjent wcale nie muszą jeszcze oznaczać pełnoobjawowego AIDS (podobne występują we wcześniejszych stadiach zakażenia). I oczywiście w takim przypadku jest duża szansa na skuteczność leczenia przeciwwirusowego.
Co do pozostałych pytań to jeżeli u pacjenta rozpozna się jakąś chorobę wskaźnikową (do których zalicza się zakażenia oportunistyczne) to upoważnia to do rozpoznania AIDS. W takim przypadku spodziewany okres przeżycia wynosi około 2-3 lat.
Życzę Panu i Pana partnerowi sił do walki z chorobą i mam nadzieję, że dalsze prognozy okażą się optymistyczne. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi