LekarzPomaga.pl - WIARYGODNOŚĆ TESTU VDRL

Choroby infekcyjne -wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz choroby pasożytnicze

Wiarygodność testu VDRL

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, pod koniec maja całowałam się z mężczyzną, o którym nie wiem za wiele. Zaczęłam się bać, czy nie zaraziałam się przy tym kiłą, to były pocałunki z języczkiem.
30, 42 i 60 dniach od ostatniego z nim kontaktu zrobiłam test w Diagnostyce (chyba jest to VDRL, nie wiem, bo uzyskałam sprzeczne informacje).

Kiła (Treponema pallidum) przeciwciała Kiła (Treponema pallidum) przeciwciała specyficzne IgG,IgM łącznie ujemny
Badanie wykonano na aparacie Cobas.

Wieczorem przed tym ostatniem badaniem zażyłam 1 tabletkę antybiotyku Doxycyclina, ze względu na zmianę prawdopodobnie ropną na piersi.
Z tego co czytałam , ewentualny wrzód twardy pojawia się w miejscu wnikniecia bakterii, więc to co mam na piersi nie powinnam łączyć z pocałunkiem? Pocałunek był jedynie w usta i raz w szyję.
Czy wyniki po takim czasie są wiarygodne? Czy ta jedna tabletka antybiotyku mogła wpłynąć na fałszywy minus?


Tagi publikacji: kiła, test vdrl, reagina, zmiana ropna na piersi, pocałunek i kiła

Lekarz:

Witam, zapewne miała Pani wykonane badanie VDRL, bo jest to najczęściej wykonywane badanie przesiewowe w kierunku kiły, w którym wykrywa się swoiste przeciwciała, tzw. reaginy. Przeciwciała te pojawiają się w ciągu 4-6 tygodni od zarażenia, tak więc badanie wykonane po 60 dniach od kontaktu jest jak najbardziej wiarygodne, a u Pani wynik jest ujemny, czyli prawidłowy i ta jedna tabletka antybiotyku nie miał na to wpływu. Poza tym zmiana pierwotna jak Pani napisała pojawia się w miejscu wniknięcia bakterii, czyli w tym przypadku nie powinna pojawić się na piersi, więc nie wiązałabym tej zmiany ropnej z kiłą. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi