LekarzPomaga.pl - WIRUS HPV TYP 16 I SZCZEPIONKA GARDASIL

Choroby infekcyjne -wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz choroby pasożytnicze

Wirus HPV typ 16 i szczepionka gardasil

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie.
Potrzebuję porady ginekologicznej,ponieważ mam dwie różne odpowiedzi od dwóch lekarzy.(Polska i Wielka Brytania). Przebywam obecnie w UK .Robię ogólne badania ginekologiczne u swojego lekarza w Polsce.Na początku marca wykryto u mnie wirus HPV (typ 16) Wszystkie badania cytologia i test na typ wirusa robiłam w polsce. Będąc tu w UK znalazłam szczepionkę gardasil 9 i przyjęłam pierwszą dawkę. Od miesiąca również przyjmowałam Heviran.
Lekarz w Polsce twierdzi że jedna dawka mi wystarczy ,ponieważ już mam tego wirusa,natomiast lekarz w UK twierdzi ,że powinnam przyjąć 3 dawki.Kilka dni po szczepieniu(dokładnie 3 dni) zrobiłam badanie cytologii tu w UK i wczoraj otrzymałam list ,że wynik wirusa hpv jest negatywny.I moje pytanie brzmi co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Przyjąć kolejne 2 dawki czy jest to zbędne?
Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź
[..usunięte przez administratora..]

Informacje dodatkowe:

Obecnie przyjmuje letrox25 ,ponieważ miałam lekko podwyższone THS.I jestem pod kontrolą endokrynologa.

Tagi publikacji: Wirus HPV typ 16, szczepionka gardasil, wirus onkogenny, choroba weneryczna, kłykciny kończyste

Lekarz:

Witam serdecznie
Wirus HPV jest czynnikiem etiologicznym raka szyjki macicy i odbytu. Wyróżnia się ponad 100 typów wirusa, z czego około 40 typów wywołuje zmiany u człowieka. Spośród tego mamy tzw typy wysokoonkogenne, np typ 16, 18 czy 45. U Pani potwierdzono zakażenie typem 16, choć jak Pani pisze dalej w badaniu kontrolnym wynik wyszedł negatywny. Szczepionka Gardasil 9 jest szczepionką poliwalentną czyli chroni Panią przed 9-cioma typami wirusa HPV m. In 16, 18 i 45 czyli tymi najbardziej onkogennymi. Nawet jeżeli ma Pani potwierdzone zakażenie HPV 16, to zabezpieczy Panią przed innymi typami wirusa. Dlatego odpowiadając na Pani pytanie zdecydowanie wziąć pełny cykl szczepienia. Przypominam że te trzy dawki szczepień powinno przyjąć się w schemacie 0-2-6 miesiąc, a wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu nie dłużej niż 12 m-cy.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi