LekarzPomaga.pl - WYNIK HSV, CZY ZARAŻAM?

Choroby infekcyjne -wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz choroby pasożytnicze

Wynik HSV, czy zarażam?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry. Jak interpretować wynik za zdjęcia?
IgM nieobecne, IgG obecne,do tego czy dana wartość IgG coś mówi?
Czy i jakie badanie pozwoli ustalić czy jest typ 1 czy drugi? Drugi to głównie narządy płciowe, się zmian tam nie widzę.
Przy ustaleniu, że to np. typ 1 hsv w kontekście seksu i narządów płciowych można wykluczyć? Czy wtedy same prezerwatywy wystarczą?
Czy wyniki i wartości wskazują, że mogę obecnie zarażać?!
Czy w leczeniu wystarczy lekarz internista czy będzie potrzebny specjalista chorób zakaźnych?

Załączniki:

Tagi publikacji: hsv, hpv, opryszczka, kłykciny kończyste, zaraźliwość hpv

Lekarz:

Szanowny Panie, przytoczony wynik badania pokazuje , że aktualnie nie stwierdza się u Pana świeżego zakażenia . Obecność przeciwciał w klasie IgG świadczy o tym, że kiedyś miał Pan kontakt z wirusem i przechorował Pan już zakażenie we wcześniejszym okresie - jeśli wcześniej nie miał Pan przygodnych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia i nie obserwował Pan u siebie zmian na narządach płciowych , to raczej infekcja dotyczyła opryszczki wargowej . Do opryszczki narządów płciowych może doprowadzić zakażenie zarówno wirusem HSV-1, jak i HSV-2, z przewagą HSV-2, chcąc zabezpieczyć się przed tą chorobą weneryczną trzeba właśnie stosować prezerwatywę . Do diagnostyki , którym rodzajem wirusa doszło do zakażenia , służy badanie przeciwciał - anty-HSV 1 i anty- HSV 2; dlatego tez w Pana przypadku ewentualnie należałoby powtórzyć badanie z podziałem na typy wirusa . W przypadku zakażenia należy przeprowadzić kurację acyklowirem, może ją zlecić lekarz POZ, a pomoc specjalisty chorób zakaźnych jest wskazana w przypadku nawrotowych zakażeń . Ponieważ stwierdzono u Pana przeciwciała w klasie IgG, które świadczą o przebytym zakażeniu i o obecności „utajonego „ wirusa w Pana organizmie , powinien Pan uważać - wirus może bowiem, przede wszystkim w czasie spadku odporności , uaktywniać się ( dotyczy to obydwu typów wirusa ) i może Pan zarażać . Pozdrawiam serdecznie .

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi