LekarzPomaga.pl - CZERWONE PLAMKI NA PISZCZELACH CO TO?

Skóra, włosy i paznokcie

Czerwone plamki na piszczelach co to?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

chcialam sie dowiedziec z jakiego powodu mi wyszlo uczulenie ?? nieeiem wlasnir. na nogach. piszczele. nigdy tam nic nie mialam wogole takiej formy uczulenia niemialam. wygladaly jak czerwone krwinki pod skora. nie swedzi. nie szczypie. nie krwawi. poprostu nieestetycznie wyglada. fakt po sloncu mi wyskoczylo to. sle to nie sa sterczace plamki tylko pod skora widac. po wystapieniu. nie golilam nog nie smarpwalam.krylam dalej na sloncu. wapno dwa wzielam biezniklo. pytanie me sksd to wyszlo? czy to zalazek xe alergikim staje sie? zle odrzywianie? liczna candide w wymazie zbadano. czy to powoazane? zadnych lekow nie zazywam. pigulki antyk odstawilam z 8mies temu.

Informacje dodatkowe:

zadnych stalych lekow i operacji.

Lekarz:

Witam, proszę zamieścić wyraźne zdjęcia tych zmian. Od kiedy je Pani ma? czy nasilają się, czy raczej cały czas są takie same? czy konsultowała się Pani do tej pory z dermatologiem lub lekarzem rodzinny - jeśli tak to o oni na to?

Użytkownik:

witam. zalozeniem tej strony jest placenie za lekarza opinie - porade. gdzie np m.in. nie ma dostepu do wizyty osobisej. wiec pytanie pani jest zakrawajace o dowcip - czy ja bylam u lekarza i co on na to. Wtedy bym nie placila na tym portalu wiedzac co mi jest.
fotografia poprzednia wskazywala dobrze forme uczuelnia czy co tam...inaczej jak mam zrobic.w koncu zaplacilam za opinie lekarza sadze ze dermatologa a nie pediatry...(?) wiec oczekuje fachowej opini.
Zmiany sie pojawily po wyjsciu na slonce pare dni. nie nasilaja sie. chowane przed sloncem przed hustka. ale wiemy ze oparzenia sloneczne to sa sterczace 'ala pokrzywki' bable i swedza czy pieka. u mnie zadne z tych zmian nie wystapilo wiec stad me obawy dlaczego i skad sie to wzielo? organizm cos daje znac. i tylko piszczele te zmiany mialy

Tagi publikacji: czerwnoe plamy na piszczelach, zmiany na nogach, wybroczyny, wysypka krwotoczna, naczynia krwionośne, zapalenie naczyń, plamica

Lekarz:

Powinna Pani zdawać sobie sprawę, że nie jest możliwe zdiagnozowanie i wyleczenie pacjenta przez internet - do tego potrzebne jest badanie fizykalne przeprowadzone u lekarza w gabinecie. Dlatego właśnie zadajemy pytanie, czy pacjent konsultował się z jakimś specjalistą do tej pory i jaka była jego opinia. Porady internetowe mają na celu przybliżenie możliwej przyczyny dolegliwości, doradzenie do jakiego eksperta należy się udać, jakie badania powinno się wykonać lub co mogą oznaczać ich wyniki. Co do opinii dermatologa to zanim zadała Pani pytanie powinna Pani sprawdzić na stronie głównej portalu, że nie udziela tu porad taki specjalista - wszyscy lekarze są wymienieni z nazwiska i specjalności w zakładce "Nasi Lekarze" - tak więc jest to Pani niedopatrzenie.
Poza tym jak Pani wyobraża sobie ocenę zmian skórnych skoro nie załączyła Pani ich zdjęć - nie jestem w stanie na podstawie Pani opisu nawet przypuszczać co Pani dolega - muszę to zobaczyć.
Tak więc jeżeli zdecyduje się Pani na załączenie zdjęć to proszę je przesłać na adres redakcja@lekarzpomaga.pl - zostaną mi one przekazane i wtedy postaram się je ocenić i udzielić Pani odpowiedzi. Pozdrawiam!

cd.:

Witam, mówiąc szczerze zmiany te wyglądają niepokojąco i jeżeli mimo upływu czasu nie widzi Pani żadnej poprawy to należy podjąć bardziej szczegółową diagnostykę. Tego typu wysypka krwotoczna może być objawem plamicy. Plamice to grupa schorzeń których objawem jest występowanie niewielkich, ograniczonych ognisk krwawienia do skóry. Ma to związek albo z obniżonym poziomem płytek krwi, albo z zaburzeniami w czynnikach krzepnięcia, albo z uszkodzeniem naczyń krwionośnych - najczęściej w przebiegu zapalenia naczyń. Takie zmiany wymagają więc szerokiej diagnostyki (badania podstawowe krwi, badania układu krzepnięcia, w razie potrzeby pobiera się biopsję ze zmian skórnych). W pierwszej kolejności powinna Pani udać się do dermatologa, a on w razie potrzeby zaleci konsultację z hematologiem i/lub reumatologiem. Leczenie jest różne w zależności od przyczyny - jeżeli miałoby to związek z zapaleniem naczyń (co jest prawdopodobne) to polega on na podawaniu steroidów pod kontrolą lekarską.
Istnieje również niewielka możliwość występowania takich zmian w wyniku reakcji alergicznej (być może związanej z promieniowaniem słonecznym), ale i tak wymagane jest w pierwszej kolejności wykluczenie poważniejszych schorzeń (plamica i zapalenia naczyń), a poza tym i tak leczenie będzie polegało na podawaniu leków przeciwhistaminowych i maści steroidowych, więc potrzebuje Pani udać do dermatologa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi