LekarzPomaga.pl - GRZYBICA DUŻEGO PAZNOKCIA U STOPY

Skóra, włosy i paznokcie

Grzybica dużego paznokcia u stopy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od kilku lat borykam sie z grzybicą paznokcia ( około 5.). Smarowałam roznymi preparatami (Scholl,Acifungin itp.) czasem bylo leciutko lepiej ale grzybica dalej zjadala paznokiec, w końcu malowałam go lakierem zeby to ukryc, mieszkam za granicą i nie mam tutaj dobrych dermatologów poza tym było mi wstyd. Zmienił kształt całkowicie zrogowaciał a wczoraj dosłownie odpadł. Została może 1/3 paznokcia jednak ta czesc tez nie wygląda na całkiem zdrową. Co teraz zrobić, czy paznokieć odrośnie zdrowy, czy w ogóle odrośnie sam w to samo miejsce? Czym smarować, myć? Proszę o pomoc.

Informacje dodatkowe:

W wieku gimnazjalnym ten paznokieć wrastał w skórę i miałam wykonywany zabieg ucięcia kawałka paznokcia chirurgicznie, jednak odrósł bez problemów.
Leki stałe antykoncepcja Yasmin.

Załączniki:

Tagi publikacji: grzybica paznokcia, paznokieć, stopa, preparat na grzybicę, wrastanie paznokcia, leczenie grzybicy

Lekarz:

Witam serdecznie, aktualny wygląd paznokcia jest spowodowany osłabieniem płytki paznokciowej przez grzybicę. W związku z tym, że zmaga się Pani z problemem już dłuższy czas, a stosowane dotychczas preparaty nie przyniosły oczekiwanego efektu, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa (nie ma powodu do wstydu, grzybica to najczęstsze schorzenie dotyczące paznokcia stopy) i pobranie materiału do badania mikologicznego, które służy do identyfikacji z jakim rodzajem grzyba chorobotwórczego mamy do czynienia i określenia na które leki jest wrażliwy. Pozwala to na dobranie właściwego leczenia, co jest jednym z warunków jego skuteczności. Ponadto, dermatolog po obejrzeniu paznokcia, zadecyduje czy tę pozostałą część należy również usunąć. Paznokieć odrośnie, jednak proszę pamiętać, że jest to proces długotrwały, może trwać nawet rok i samo usunięcie płytki nie uwolni Pani od grzybicy - konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwgrzybiczego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi