LekarzPomaga.pl - JAK SIĘ POZBYĆ ZMIAN NA USTACH?

Skóra, włosy i paznokcie

Jak się pozbyć zmian na ustach?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Od tygodnia widzę zmiany na ustach. Zaczęło się od jakiegoś uszkodzenia czy nadżerki na górnej wardze. W miejscu styku obu warg, niewidocznym przy zamkniętych ustach. Z tego uszkodzenia zaczęła sączyć się przezroczysta ciecz. Następnie środek wargi zrobił się czerwony, doskwierało w tym miejscu uczucie gorąca i pieczenia, potem pojawiło się kilka małych osobnych pęcherzyków wypełnionych chyba ropą. Miały średnicę milimetra bądź mniej i zdarłam je niechcący. Następnie zmiany pokazały się na dolnej wardze, to samo - nadżerki, pęcherzyki, wargi pieką i są zaczerwienione. Co robić? Jestem teraz w USA i chciałabym szybko zareagować bo robi się coraz gorzej.

Załączniki:
Lekarz:

Witam, proszę napisać czy w ostatnim czasie używała Pani jakiegoś nowego kosmetyku do twarzy - żelu do mycia, toniku, nowej pomadki, kremu, albo po prostu nowej pasty do zębów? czy nie było urazu wargi - na przykład oparzenia? czy zdarzały się Pani w przeszłości jakieś reakcje alergiczne, na przykład w postaci zmian na skórze?

Użytkownik:

Ciężko jest mi powiedzieć bo na wyjeździe używam sporo nowych rzeczy. Na myśl przychodzi mi jedynie żel do twarzy który wzięłam z hotelu ale skończył mi się jakieś 10 dni temu więc nie wiem czy to może być reakcja alergiczna z opóźnieniem. Ostatnio zdarzyło mi się też testowanie pomadek w drogeriach ale zawsze po tym wycieram usta. Nie miałam żadnego urazu mechanicznego warg. Natomiast przyznaję że sporo przebywam na słońcu, może to jest przyczyną? Miewałam już fotoalergie oraz uczulenie na większość kosmetyków, które miały styk ze skórą dekoltu. Jednak nigdy nic nie pojawiało mi się na wargach. Zastanawiam się czy powinnam iść do apteki po jakąś maść antyseptyczną czy przejdzie samoistnie?

Jeżeli Ty również masz podobne zmiany dermatologiczne gdziekolwiek na skórze -zapytaj koniecznie naszego lekarza jaka może być tego przyczyna w Twoim przypadku i czy możesz temu jakoś zaradzić... ZAPYTAJ LEKARZA

Tagi publikacji: Jak się pozbyć zmian na ustach?

Lekarz:

Tego typu zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej mogą mieć różne podłoże - na przykład alergiczne (zapalenie czerwieni wargowej może przebiegać z podobnymi objawami, a często jest ono związane właśnie z reakcją alergiczną na jakiś czynnik), może to być także infekcja wirusowa lub bakteryjna. W tej chwili nie da się tego stwierdzić. Póki co proponuję zastosować miejscowo jakiś preparat odkażający i przeciwzapalny (w Polsce poleciłabym lek typu Sachol czy Dentosept, niestety nie wiem jakie preparaty są dostępne bez recepty w USA - najlepiej zapytać w aptece farmaceutę, on doradzi coś najodpowiedniejszego). Dodatkowo nawilżać usta maścią z witaminą A i starać się póki co nie wystawiać na słońce, ponieważ na przykład zapalenie czerwieni wargowej często jest związane związane z reakcją alergiczną na promieniowanie UV. Jeśli dolegliwości w ciągu najbliższych dni zaczną się nasilać konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi