LekarzPomaga.pl - NAWRACAJĄCA PLAMA, LISZAJ NA PALCU WSKAZUJĄCYM.

Skóra, włosy i paznokcie

Nawracająca plama, liszaj na palcu wskazującym.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Od roku borykam się z nawracającym zmianami na palcu prawej ręki. Zmiana ta, przy każdym nawrocie (przynajmniej raz w miesiącu), troszkę się przesuwa lub jest większa ale zawsze na tym samym palcu. Byłam z tym już u kilku dermatologów, miałam wypisywanie maści: triderm, clotrimazolum, locoid, hydrocortyzon, borasol - bez większych efektów. To bardzo swędzi, przy każdym nawrocie pojawiają się najpierw małe pęcherzyki, które potem zasychają i zlewają się w strupy. Martwię się, że to jest zaraźliwe, chociaż lekarze zapewniali, że nie.

Informacje dodatkowe:

Nie przyjmuje żadnych leków na stałe. Wyniki morfologii są dobre, cukier w normie. Lekarz rodzinny odsyła do dermatologa i koło się zamyka. Jestem załamana. Martwię się, że to jest powiązane ze swędzącymi zmianami na skórze mojego synka 2-latka, który bezskutecznie od roku jest leczony na AZS. Zmiany skórne pojawiły się u nas w tym samym czasie, był karmiony piersią, ciągle pytam lekarzy, czy to nie jest jakieś zakażenie gronkowcem albo inną bakteria, która ja to zaraziłam i zawsze bagatelizują. Może można zrobić jakieś badania z krwi, które by to wykluczyła? Maści nam nie pomagają. Proszę o pochylenie się nad nasza sprawą, gdyż nie wiem już gdzie mam z tym iść.

Załączniki:

Tagi publikacji: plama na ręce, liszaj, zmiana na skórze dłoni, zakażenie skóry

Lekarz:

Szanowna Pani, według mnie w sytuacji , kiedy zmiana na ręku powraca już od roku, warto byłoby pobrać z niej wymaz , aby sprawdzić czy rzeczywiście nie doszło do zakażenia- wówczas byłoby wiadomo, jaki konkretnie drobnoustrój wywołał infekcję i można byłoby wymierzyć leczenie celowane prosto w niego. Jeśli okazałoby się , że to jednak nie infekcja i stosowane leki nadal byłyby nieskuteczne ( dotychczasowe leczenie wymierzone było w kierunku wyprysku alergicznego i zakażenia grzybiczego, może warto byłoby jeszcze zmodyfikować leczenie i zastosować maści o większej sile działania ) wówczas być może trzeba będzie podać wycinek ze zmiany i oddać go do badania histopatologicznego , co pozwoli na postawienie ostatecznego rozpoznania i zalecenia dalszego postępowania . Dopiero po postawieniu końcowej diagnozy u Pani, będzie można ocenić czy zmiany na skórze Pani dziecka mają związek z Pani problemem czy też to prostu zdiagnozowane przez lekarza AZS. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi