LekarzPomaga.pl - OPUCHLIZNA PO PRZEBYWANIU NA SŁOŃCU

Skóra, włosy i paznokcie

Opuchlizna po przebywaniu na słońcu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

W 2018 roku podczas wyjazdu wakacyjnego, spuchła mi prawa kostka. Myśląc, ze to ugryzienie, zapomniałam
o tym. Później w 2019, znów na wakacjach spuchła mi ta sama kostka, tym razem lżej. Na kolejnych wakacjach w w 2019 spuchła mi twarz, jedna strona twarzy, później przeszło to na druga stronę. Jednego oka w ogóle nie byłam w stanie otworzyć. Spuchła tez ta kostka. Brałam wtedy tabletki na alergie, wapno i uzywalam żeli chłodzących. Opuchlizna zeszła po 4 dniach. Nie spuchło mi gardło. W tym roku, spuchła mi z kolei lewa kostka i cała łydka. Opuchlizna ta nie chciała zejśc przez tydzień. Poszłam do lekarza, ale nie zostałam zbadana pewnie przez pandemię, lekarz wspomniał coś o ciśnieniu, ale nie zmierzył mi go. Mieszkam ogólnie w chłodnym kraju, ale wychowałam się w Polsce. Przed 2018 rokiem nie miałam takiego problemu. Nigdy nie leżę w słońcu, to chodzi o zwykle przebywanie na słońcu,
I kąpiele w morzu.

Nie wiem czy jest to związane z powyższym, ale od kilku lat w nocy, mimo, ze nie jest mi gorąco, mam bardzo gorace ciało. Głównie uda, i tlow. Wg mojego męża w niektóre dni aż parzę. Byłam u lekarza i miałam badanie tarczycy, wyniki były w normie.

Z czego może wynikać ta opuchlizna i czy jest to związane z tymi uderzeniami gorącego ciała?

W ciągu roku, gdy nie jestem na wakacjach, nie mam tych opuchlizn, uderzenia gorąca mam cały rok ale nie każdej nocy.

Od roku tez mam problemy z zasypianiem.

Informacje dodatkowe:

Na nic się nie leczę. Z chorób to mam uszkodzony błędnik. TSH w normie.

Tagi publikacji: Opuchlizna po słońcu, opuchnięta skóra, spuchnięte naczynia

Lekarz:

Witam serdecznie.
Z Pani opisu wydaje się, że przyczyną opuchlizny może być jakiś alergen lub podłoże naczyniowe. Czy może być to związane z uderzeniami gorąca? - Najprawdopodobniej nie, ponieważ tak jak Pani wspomniała opuchlizny pojawiają się tylko o konkretnej porze roku lub w konkretnych warunkach. Niestety nie mam możliwości zbadania Pani więc udzielenie konkretnej odpowiedzi jest niezwykle trudne. Wydaje mi się, że opuchlizna może być związana z konkretnym czynnikiem np. lot samolotem lub długi przejazd samochodem (sprzyja to opuchlizną kończyn dolnych); większe narażenie na słońce; możliwe, że Pani więcej chodzi na wakacjach ( w tym przypadku problem może być naczyniowy i warto byłoby wykonać badanie USG doppler żył głębokich). Niestety w związku z tym, że opuchlizny pojawiają się tak rzadko przeprowadzenie diagnostyki może być utrudnione i na tą chwile możliwe że najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie jedynie objawowe czyli chłodne okłady, maści przeciw alergiczne i na opuchliznę.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi