LekarzPomaga.pl - POKRZYWKI WYCHODZĄCE TYLKO W CZASIE CHOROBY

Skóra, włosy i paznokcie

Pokrzywki wychodzące tylko w czasie choroby

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Treść: Witam
Od kilku lat męczą mnie uporczywe pokrzywki które wyskakują TYLKO wtedy
gdy złapie jakiegoś wirusa (objawy takie przeziębieniowe ), po 2 dniach
od rozwinięcia choroby dostaje pokrzywki - kilka lat temu tylko na szyi w
tej chwili pokrzywka w trakcie wysypu jest na brzuchu, plecach,
szyi,dekoldzie,rekach nogach (pokrzywka wychodzi przez ok dobę i ok dobę
znika) jakie badania powinnam wykonać (zrobię je sobie prywatnie bo
bardzo mi te pokrzywki utrudniają życie) ? czy to może być coś
poważnego ? nadmienię że 12 lat temu byłam leczona na gruźlice płuc
od tego czasu nigdy nie miałam gorączki (max stan podgorączkowy 37,5)
może to jakieś upośledzenie układu odpornościowego ? jak to zbadać ?
Proszę pomocy bo nikt nie wie co mi dolega
a dodam również że nie biorę żadnych lekarstw ( na początku myślałam że to uczulenie na leki i nie biorę teraz żadnych nawet zwykłego paracetamolu)

Informacje dodatkowe:

leków żadnych nie przyjmuję
12 lat temu gruźlica płuc (od tego czasu zanik przy chorobie gorączki)
wyniki wykonane zaraz po ustaniu pokrzywki (pokrzywka zniknęła w niedziele w poniedziałek robiłam te oto badania) :
imunoglobulina e 37,84
ast - 15
alt - 10
wbc 7,51
lym 0,83
mid 0,80
gra 5,88
lym% 11
mid %10,7
gra% 78,3
rbc 4,49
hgb 12,8
hct 37,66
mcv 84
mch 28,6
mchc 34,1
rdwc 12,8
plt 200
pct 0,22
mpv 11
pdwc 43

ob 12

rozmaz mikroskopowy
segmenty 55%
limfocyty 43%
monocyty 1%
kwasochlonne 1%

tarczyca była badana w innym terminie i jest ok (usg i ft3 ft4)

Lekarz:

Witam, a jak często się to zdarza, że ma Pani objawy przeziębienia (jakie dokładnie są to objawy) i pokrzywkę? czy konsultowała się Pani w związku z tym z dermatologiem lub alergologiem? Rozumiem, że poza tym jest Pani zdrowa i nie ma innych dolegliwości? w innych sytuacjach nie pojawiają się zmiany na skórze, nie ma Pani kataru w okresie pylenia? Proszę napisać jaką normę dla IgE (immunoglobulina E) ma Pani podaną na wyniku?

Użytkownik:

Te objawy mam różnie (teraz miałam ale wysypka juz schodzi) wcześniej miałam 26 grudnia a wcześniej we wrześniu hm.. to w sumie jakby co ok 3 miesiące norma ige całkowite na wyniku to <100 u alergologa byłam miałam testy na pylki i pożywienie - wszystko wszyło dobrze - lekarz rozłożył ręce u dermatologa również byłam dostałam diagnozę idiopatyczna pokrzywka o nieznanym podłożu (ja jednak widzę przyczynę w tym chorowaniu - nawet teraz wiedziałam ze mnie wysypie bo byłam przeziębiona czy złapałam wirusa no a w takich sytuacjach zawsze w 2 dniu mi ta paskudna wysypka wychodzi) wysypki mam tylko jak zachoruję a czasami jak kapie sie w zbyt goracej wodzie to pojawia sie podobna wysypka ( o wiele mniej intensywna) na prawej rece ale schodzi po jakis 20-30 minutach po wyjsciu z wanny
przeziębienie objawia sie bolę gardła, uczuciem zalegania czegoś w oskrzelach (po 2 dniach zawsze dostaje mokry kaszel i odkrztuszam) zielony katar, zmęczenie, osłabienie senność , uczucie takich dreszczy, taki ucisk w głowie(no jak przy grypie) no i najczęściej stan podgorączkowy (od czasu leczenia gruźliczego moj organizm przestał reagować gorączka na choroby - trochę dziwna ale nawet zapalenie płuc miałam bez gorączki )
nie mam żadnego kataru sezonowego, nietoleruje laktozy ( ale to chyba nie ma nic wspolnego z tematem ? ) czasami miewam migreny (głownie w czasie miesiączki , i pod wpływem silnego stresu np jak sie dowiedziałam ze dziadek ma raka czy jak juz umarl - ale to chyba normalne ze przy tak silnych bodźcach stresujących człowiek możne dostac migrenę) nie wiem ważne możne byc to ze kilka lat temu to objawialo sie mala plamka gdzies na szyi ( myslalam a to po lekach wiec odstawilam, nastepnym razem pomyślałam a to od miodu odstawilam następnym a to od cytryny odstawiłam - no ale mimo iz nie biore nic wysypki sa nadal) a teraz to wysypka wychodzi na 50% ciala wiec sie nasila z biegiem czasu i to mnie najbardziej martwi jem zdrowo (warzywa, mięso, jablka , mleko bez laktozy, produkty zdrowe bez konserwantów - no pomijając to ze warzywa i owoce sa zapewne czyms pryskane)

zalezy mi aby ktoś mnie nakierował jakie badania powinnam jeszcze zrobić - co to moze być ? i czy to jest grożne te wysypki - bo nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie

Pozdrawiam

Tagi publikacji: pokrzywka, pokrzywka alergiczna, pokrzywka w czasie choroby, wysypka, wysypka na brzuchu, wysypka na plecach

Lekarz:

Są to na pewno pokrzywki spowodowane reakcją alergiczną, jednak szczerze mówiąc nie ma raczej szans żeby dowiedzieć się na co konkretnie jest to reakcja (nie ma innych badań poza tymi, które Pani wykonała i które w zasadzie niczego nie wykazały). Poza tym w większości pokrzywek alergicznych leczenie jest takie samo - przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, a w przypadku silnych reakcji leków sterydowych. Tak więc jeżeli na chwilę obecną taka pokrzywka pojawia się raz na 3 miesiące i w miarę szybko ustępuje to proponuję po prostu poprosić lekarza rodzinnego o przepisanie tych leków do doraźnego stosowania. Ewentualnie sugeruję jeszcze wykonanie badania kału w kierunku pasożytów, bo zdarzają się pokrzywki w przebiegu infestacji pasożytniczych. Natomiast w razie gdyby częstość występowania bardzo się nasilała lub pojawiły się jakieś inne dolegliwości to wtedy można skonsultować się z lekarzem celem wykonania badań w kierunku chorób autoimmunologicznych, które mogą powodować takie wysypki. Na chwilę obecną myślę, że jest to zbędne i nie musi się Pani obawiać, że to coś poważnego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi