LekarzPomaga.pl - PROBLEMY OKOLIC INTYMNYCH I STRUPKI NA CIELE

Skóra, włosy i paznokcie

Problemy okolic intymnych i strupki na ciele

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Szanowni Państwo. Od jakiegoś czasu zauważyłem zmiany skórne. Najpierw w okolicach prącia wywołujące świąd i pieczenie, pękającą skórę, drobne rany. Następnie pojawiły się strupki na reszcie ciała: plecach, biodrach, klatce piersiowej, a nawet na skórze głowy. Ostatnio zauważyłem, że czerwone plamy rozszerzyły się na mosznę i okolice odbytu. Smarowanie Clotrimazolum przynosi ulgę tylko krótkotrwale. Czy jest jakiś specyfik, który mógłby pomóc lub co mogę innego z tym zrobić?

Informacje dodatkowe:

Przyjmuję Structum na chrząstkę w nodze od grudnia, lecz zmiany pojawiły się niedawno

Załączniki:

Tagi publikacji: świeżb, zmiany grzybicze, świąd, pieczenie miejsc intymnych

Lekarz:

Szanowny Panie, zmiany skórne mogą odpowiadać kilku schorzeniom, które nakładają się na siebie. Jednym z nich może być świerzb powodujący świąd, co poprzez drapanie prowadzi do powstawania drobnych ran i nadkażeń bakteryjnych. Poza tym w okolicy pośladków, pachwin i moszny zmiany mogą mieć podłoże grzybicze i/lub kontaktowego zapalenia skóry. W obecnej sytuacji sugerują zgłoszenie się do lekarza POZ lub dermatologa celem osobistego zbadania. Stosowany dotychczas przez Pana Clotrimazol mógł zmniejszać objawy, ale prawdopodobnie jest zbyt słabym preparatem lub był stosowany zbyt krótko, aby ewentualne zmiany grzybicze ustępowały. W przypadku zmian na podłożu zakażenia grzybiczego czasami początkowo stosuje się preparaty łączone steroidu z lekiem przeciwgrzybiczym np. Travocort (na receptę) na zmianę z Daktarinem (preparat bez recepty). Jeśli jednak doszło również do zakażenia świerzbem można stosować np. preparat Novoscabin (dostępny bez recepty).
Podsumowując, sugeruję jednak zgłoszenie się do lekarza, aby postawić pewną ostateczną diagnozę i wówczas wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześniejsze samodzielne leczenie może zamazywać obraz choroby i utrudnić postawienie prawidłowego rozpoznania i tym samym włączenie odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi