LekarzPomaga.pl - PROŚBA O EKSPERTYZĘ OBJAWÓW SKÓRY

Skóra, włosy i paznokcie

Prośba o ekspertyzę objawów skóry

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

Około 3 lata temu schudłem z ok. 80kg do 65kg - biegając i będąc na diecie Dunkana (tzn. nie do końca bo jadłem też węglowodany ale dość mało). Od tego czasu zaczałem mieć dziwne objawy skóry począwszy od łydek ale później pojawiły się podobne objawy na (chyba) skórze (ogólnie mam takie wrażenie, że głównie) kończyn (okolic nóg i rąk). Objawami są świąd / pieczenie / kłucie / pulsowanie skóry. W tym czasie piłem też ok 3-4 kaw dziennie. 3 lata temu zmieniłem dietę na bardzo bogatą w białko / węglowodany / tłuszcze i warzywa oraz zacząłem chodzić na siłownie i objawy zaczęły powolii ustępować. Przestałem też pić kawę i raczej miałem wrażenie, że problem przeszedł. Obecnie dalej uprawiam sport i ważę ok 75kg (główinie mięśnie) i dobrze się odżywiam i piję dużo wody. Ale z uwagi na pracę (programista) piję znowu 3-4 filiżanki kawy dziennie. Natomist ostatnimi dniami problem wrócił (czuje czasami pulsowanie / kłucie / pieczenie skróry).

Jestem aktualnie na delegacji w Oslo i nie bardzo mam jak skontaktować się jeszcze przez ok 3 tygodni z lekarzem. Chciałem więc zapytać: Jaka może być przyczyna takich objawów? Dodatkowo - jak wrócę, jakie badania powinienem sobie wykonać? (również chciałbym głownie zwrócić uwagę na to czy mogą to być np.: nowotwór / żółtaczka / zakwaszenie organizmu spowodowane niegdyś stosowaną dietą / problemy z wątrobą).

Dodam tylko, że w badanich krwi wyszło wszyskto ok. - może ciutkę zagęszczone były krwinki czerwone ale lekarz powiedział, że wszystko jest ok i żebym pił wodę i że jestem zdrowy bo jestem młody (wtedy 25 lat teraz 28). Siłownię uprawiam 5x w tygodniu.

Informacje dodatkowe:

6 miesięcy temu operacja przepukliny okołopępkowej.

Lekarz:

Witam, proszę napisać czy w czasie kiedy występuje świąd i pieczenie pojawiają się jakieś zmiany na skórze (suchość, zaczerwienienie, pokrzywka) czy może wygląda ona zupełnie naturalnie? czy w ostatnim czasie zjadł Pan jakieś nowe potrawy, albo używał nowego kosmetyku, proszku do prania? czy poza świądem skóry odczuwa Pan jakieś inne dolegliwości? Rozumiem, że nie miał Pan do tej pory stwierdzonej alergii? zażywa Pan jakieś leki na stałe?

Użytkownik:

Witam, proszę napisać czy w czasie kiedy występuje świąd i pieczenie pojawiają się jakieś zmiany na skórze (suchość, zaczerwienienie, pokrzywka) czy może wygląda ona zupełnie naturalnie?
RE:>> Wygląda zupełnie naturalnie, nie ma żadnych innych WIDOCZNYCH objawów (z tego co zauważyłem, dzieje się do głównie na nogach).

czy w ostatnim czasie zjadł Pan jakieś nowe potrawy, albo używał nowego kosmetyku, proszku do prania?
RE:>> Nie, włączyłem do diety jeszcze tylko łososia. Takto moje dania składają się głównie z kurczak / tuńczyk/ łosoć / jajka / ryż / warzywa / białko serwatkowe / orzechy. Brak nowych kosmetyków czy proszków do prania.

czy poza świądem skóry odczuwa Pan jakieś inne dolegliwości?
RE:>> Ok. 3 lata temu (gdy byłem chudy) miałem 2x brunatny mocz (ale w badaniach przed operacją przepukliny mocz wyszedł idealny, krew też). Ok. też 3 lata temu BARDZO bolał mnie duży palec u nogi w nocy (co wiem, że mogę być objawem dny moczanowej), teraz mam WRAŻENIE, że palec mnie lekko pobolewa (ale ciężko mi to obiektynie stwierdzić - możliwe, że to już jest bardziej subiektywne odczucie). Ogólnie bardzij niż świąd, nazwałbym to 'kłóciem' (takie jak szpileczki) (możliwe, że w okolicy żył). Poza tym czuję się bardzo zdrowy. Ah, miałem jeszcze grzybicę, która wyszła ostatnio ale ją usunąłem maścią VERSIC.

Rozumiem, że nie miał Pan do tej pory stwierdzonej alergii?
RE:>> Nie, nic takiego nie stwierdzono.

zażywa Pan jakieś leki na stałe?
RE:>> Nie, suplementuję się tylko BCAA + białko serwatkowe + lecytyna + kwasy omega 3,6,9.

DODATKOWO: Jeżeli mogę prosić jeszcze o opinię (jeżeli będzie trzeba to dopłacę) - czy objawy mogą wskazywać na nerki? Ale przecież badania krwi i moczu (a robiłem 2 razy) wszyszły ok.

Tagi publikacji: świąd, pieczenie skóry, drętwienie, mrowienie

Lekarz:

Na chwilę obecną proszę spokojnie czekać do czasu powrotu do kraju, te objawy wymagają diagnostyki, ale nie jest to bardzo pilne. Po powrocie proponuję skonsultować się z lekarzem rodzinnym, w pierwszej kolejności dobrze by było wykonać próby wątrobowe - transaminazy, bilirubina, GGTP, fosfataza zasadowa - niektórym chorobom wątroby może towarzyszyć świąd skóry i należy wykluczyć taką przyczynę. W dalszej kolejności warto by było skonsultować się z alergologiem, ponieważ tego typu dolegliwości mogą mieć podłoże alergiczne - w razie potrzeby lekarz zleci odpowiednie testy alergiczne. Jeśli te przyczyny zostaną wykluczone, a objawy nie ustąpią to wtedy ewentualnie można rozważyć konsultację neurologiczną - w różnych chorobach neurologicznych pojawiają się parestezje, czyli fenomeny czuciowe (mrowienia, drętwienia, pieczenia, kłucia) - decyzja oczywiście należy do lekarza rodzinnego.
Jeżeli chodzi o schorzenia nerkowe to myślę, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ świąd pojawia się wtedy, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana i są liczne inne objawy (Pan ich nie ma).
Do czasu powrotu do kraju mógłby Pan ewentualnie zażywać wapno (powinno być dostępne w aptece bez recepty), jeśli przyczyną jest alergia to powinno złagodzić dolegliwości. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi