LekarzPomaga.pl - ZMIANA NA PŁYTCE PAZNOKCI

Skóra, włosy i paznokcie

Zmiana na płytce paznokci

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Od dawna moje paznokcie wyglądają jak na załączonych zdjęciach. Długo było to tylko na prawej ręce, a teraz zaczyna się na lewej. Uzyskiwałam wcześniej poradę od dermatologa i zostałam poinformowana, że nie jest to grzybica ,a tylko i wyłącznie efekt wyskubywania skórek . Zaprzestałam tego, ale zupełnie nic się nie zmieniło. Paznokcie są pełne porzecznych bruzd, do tego wybrzuszone i zniekształcone. Kiedy je próbuje zapuścić, zawijają się pod spod. Dziękuje i pozdrawiam.

Informacje dodatkowe:

Nigdy nie miałam wykonywanych badan w celu zdiagnozowania tego problemu. Byłam tylko na badaniu krwi, które potwierdziło niedobór żelaza-przyjmuje je w tabletkach.

Załączniki:

Tagi publikacji: linie Beau, bruzdy, zmiany na skórze, pękająca skóra, grzybica paznokci

Lekarz:

Szanowna Pani, zmiany na paznokciach swoim wyglądem przypominają tzw. linie Beau, czyli poprzeczne linie, bruzdy, do powstania których dochodzi najczęściej na skutek powtarzających się urazów mechanicznych (między innymi powtarzające się nawet niewielkie uderzenia, obgryzanie i wydrapywanie skórek czy w przypadku kobiet zakładanie tipsów i inne zabiegi kosmetyczne obejmujące paznokieć). Zmiany te mogą mieć jednak czasami także związek z działaniem na paznokieć substancji toksycznych, mogą też powstawać na przykład w przebiegu niedożywienia, nadwrażliwości na leki czy chorób gorączkowych . Według mnie warto skorzystać z osobistej porady innego dermatologa, który zweryfikuje diagnozę, bowiem z mojej strony jest to jedynie sugestia- na podstawie samych zdjęć nie da się bowiem postawić końcowej diagnozy.  Dermatolog po osobistym zbadaniu postawi końcowe rozpoznanie i pokieruje dalszym postępowaniem, jeśli lekarz nadal miałby wątpliwości (np. podejrzewałby jednak zakażenie płytek paznokciowych), będzie mógł zlecić badania dodatkowe, jak na przykład wyskrobiny spod paznokcia. Gdyby jednak lekarz potwierdził diagnozę , że zmiany mają związek z urazami, wówczas proszę pamiętać, że pomimo zaprzestania złych nawyków , proces regeneracji paznokci będzie procesem długotrwałym . Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi