LekarzPomaga.pl - ZMIANY NA PRĄCIU, HPV, CROHN

Skóra, włosy i paznokcie

Zmiany na prąciu, HPV, Crohn

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Od około 2-3 miesięcy pod napletkiem pojawiła mi się zmiana ( taka jak na zdjęciu, choć wcześniej wyglądała nieco inaczej - było to zgrubienie - myślałem że powiększyła mi się żyła po prostu). Zmiana raczej nie boli, nie swędzi - chyba, że podczas wzwodu, wtedy odczuwam delikatny ból. Mam 26 lat. Około 3 lat temu zostałem zarażony HPV, zmiany po zastosowaniu Condyline zeszły i do tej pory był spokój. Choruje też na chorobę Crohna. Co to może być za zmiana? Czy może to być rak prącia? Czy osoby w moim wieku chorują na raka prącia? Jakie mogą być warianty diagnozy i leczenia? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.

Załączniki:

Tagi publikacji: rak prącia, hpv, choroby wenerologiczne, Crohn, biopsja penisa, Condyline

Lekarz:

Szanowny Panie, zmiany widoczne na zdjęciu wyglądają jak pęcherze na zmienionym zapalnie podłożu. Jej przyczyną może być mechaniczne podrażnienie lub infekcja wirusowa. Mniej prawdopodobny wydaje się to być rak prącia, ale bez przeprowadzenia odpowiednich badań nie da się go wykluczyć na podstawie opisu i zdjęcia, więc niestety również takie rozpoznanie należy wziąć pod uwagę. Tym bardziej, że zakażenie wirusem HPV jest jednym z czynników ryzyka. Powinien Pan zgłosić się do lekarza dermatologa, który zbada Pana i podejmie dalsze decyzje dotyczące postępowania.
Jeśli są to zmiany spowodowane podrażnieniem, wówczas należałoby je nawilżać i chronić przed podrażnieniem. W przypadku zmian wirusowych np. zakażenia wirusem opryszczki można stosować miejscowo i doustnie preparaty acyklowiru.
Rak prącia w około połowie przypadków rozwija się w obrębie żołędzi. Zwykle początkowo jest to zgrubienie, następnie grudka, stopniowo dochodzi do ubytku nabłonka i robi się owrzodzenie. Często nie odczuwa się żadnych dolegliwości.
Jeśli zaś chodzi o diagnostykę w kierunku raka, wówczas należałoby pobrać do badania wycinek, zbadać obwodowe węzły chłonne, w tym usg i ewentualnie przy zmianach w węzłach wykonać ich biopsję. Dalsze postępowanie zależałoby od stopnia zaawansowania, ale podstawą leczenia raka jest leczenie chirurgiczne, chemioterapia.
Podsumowując, proponuję zgłosić się do lekarza dermatologa i nie odkładać wizyty w czasie. Nikt nie będzie w stanie postawić odpowiedniego rozpoznania bez zebrania wywiadu, osobistego zbadania i ewentualnego przeprowadzenia pełnej diagnostyki. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi