LekarzPomaga.pl - FT4 PONIŻEJ NORMY W CIĄŻY

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

FT4 poniżej normy w ciąży

Odpowiedzi udzielił:
lek. Anna Posmykiewicz

Specjalista chorób dzieci

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
od roku leczę się na nadczynność tarczycy. Jestem w 21 tygodniu ciąży. Mam 31 lat. Stosuje Thyrosan 50 mg co drugi dzień. do tej pory wyniki wszystkie były w normie. Od miesiąca zauważyłam że wynik FT4 jest poniżej normy i się obniża w dół. Aktualne wyniki badań - tsh - 1,978, Ft3 - 3,03 , Ft4 -0,71 ( norma jest od 0,83-1,41.) Mój endokrynolog twierdzi, że FT4 nie wnika do płodu i nie ma zagrożenia, jednakże po coś te normy dla kobiet w ciąży zostały ustalone. Proszę o informację czy rzeczywiście nie ma powodu do niepokoju o zdrowie dziecka ? Proszę o odpowiedź.
Z góry bardzo dziękuje
Justyna D.

Tagi publikacji: ft4 poniżej normy, niedoczynność tarczycy w ciąży, niedoczynność a dziecko, tarczyca

Lekarz:

Szanowna Pani, u kobiet ciężarnych należy stosować najmniejsze skuteczne dawki propylotiouracylu (czyli zażywanego przez Panią Thyrosanu) zapewniające eutyreozę lub nawet dopuszczające nieznaczną (łagodną) nadczynność- u Pani zaś poziom Ft4 sugeruje, że dawka leku jest na tyle duża, iż tarczyca zaczyna produkować mniejszą ilość tyroksyny, co z kolei może prowadzić do jej niedoczynności. Noworodki matek zażywających ten lek powinny być starannie badane w kierunku zaburzeń czynności tarczycy (niedoczynność, rzadziej nadczynność). U noworodków urodzonych przez matki leczone propylotiouracylem może występować hipotyroksynemia (zmniejszone stężenia wolnej frakcji FT4 we krwi) oraz zwiększone stężenia TSH we krwi; parametry te ulegają szybkiej normalizacji w czasie karmienia piersią. Obecny poziom FT4 sugeruje, że aktualnie być może wystarczyłaby mniejsza dawka leku, albowiem widać, że obecna powoduje, iż tarczyca zaczyna produkować mniejszą ilość tyroksyny niż powinna- w okresie ciąży może bowiem zmienić się czynność tarczycy . Jednak decyzję o ewentualnej zmianie dawki leku musi podjąć lekarz prowadzący- może warto dodatkowo, poza opinią endokrynologa,zasięgnąć też opinii swojego ginekologa prowadzącego ciążę. Pozdrawiam serdecznie .

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi