LekarzPomaga.pl - HASHIMOTO, NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Hashimoto, niedoczynność tarczycy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

dzien dobry
rok po urodzenia pierwszego dziecka,zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Mialam przy diagnozie TSH 22.
to bylo w 2011r. Chodze do tej samej Pani Doktor we Wroclawiu od diagnozy.Niepokoi mnie jedna wazna rzecz. Poniewaz,urodzilam drugie dziecko w 2014r. Po urodzeniu,bralam letrox jakies 4 miesiace i potem na podstawie moich wynikow pani doktor powiedziala mi ze nie musze narazie brac leki. Nie biore leki juz okolo 7 miesiecy. podaje wyniki i daty wynikow:
06.Czerwca 2015: tsh:0,020 ft3: 3,19 ft4:1,26 =Pani doktor zobaczyla te wyniki i kazala nie brac letroxu
22 Lipca 2015: tsh: 1,01 ft3: 2,77 ft4: 1,03= Pani doktor kazala NIE brac letroxu.
01 wrzesnia 2015: tsh: 1,31 ft3: 2,43 ft4: 0,986 : Pani kazala NIE brac letroxu.
moje pytanie: znajoma rownierz ma hashimoto,i wspomniala swojemu
lekarzowi o tym co mi pani doktor powiedziała,i powiedziała jej ze ABSOLUTNIE w żadnym przypadku NIE POWINNO sie ODSTAWIAĆ leków… NAWET jeśli WYNIKI sa dobre…. No,i ja teraz niewiem czy mnie zle leczone czy nie. Nie mam pojecia co mam zrobic z tym. Widze sie z ta moja Pani doktor za tydzien,ale rownierz niewiem na tej podstawie co tu napisalam czy nie zmnienic lekarza,dlatego tez i pisze do panstwa zeby uzyskac jak najwiecej opini od innych specjalistow. bardzo prosze o pomoc.
aha: zrobilam jeszcze badania z 29 Kwietnia 2014 anty-tpo: 295,7 i anty-tg:375,7.
bardzo prosze o informacje czy mnie dobrze leczono,i czy przy dobrych wynikach powinno sie odstawic leki czy nie,bo ja juz niewiem co ja powinnam zrobic.
pozdr
[..usunięte przez administratora..]

Informacje dodatkowe:

choruje tylko na hashimoto.

Tagi publikacji: hashimoto, niedoczynność tarczycy, letrox, odstawienie leków

Lekarz:

Witam, leczenie w chorobie Hashimoto jest uzależnione od poziomu hormonów tarczycowych. Zwykle w tej chorobie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy i wtedy konieczne jest stosowanie np. Letroxu. Jeżeli w trakcie leczenia z jakichś przyczyn TSH obniża się (czyli dochodzi do nadczynności) to wtedy albo obniża się dawkę leku, albo jeśli dawka była już bardzo mała to wtedy konieczne jest całkowite jego odstawienie. U Pani wynik z czerwca wskazywał właśnie na nadczynność, a prawdopodobnie stosowana przez Panią dawką Letroxu była już bardzo mała i z tego względu endokrynolog zadecydował o jego odstawieniu. Jak widać w kolejnych badaniach decyzja była słuszna, bo następne wyniki (w tym ten ostatni z września) wskazują, że tarczyca pracuje prawidłowo. Zapewne teraz przy kolejnej wizycie będzie wykonane kolejne badanie i wtedy się okaże czy nadal wszystko jest prawidłowo - jeżeli wynik znowu będzie w normie to leczenie nie jest konieczne, a jeśli znowu wystąpi niedoczynność to wtedy dopiero endokrynolog zaleci ponownie Letrox. Tak więc proszę się trzymać swojego lekarza prowadzącego, bo leczenie jest prowadzone prawidłowo. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi