LekarzPomaga.pl - HORMONY, HASHIMOTO, NADMIERNE OWŁOSIENIE

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Hormony, hashimoto, nadmierne owłosienie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Szanowna Pani Doktor/Szanowny Panie Doktorze,
jestem osobą chorą na niedoczynność tarczycy - obecnie biorąc Euthyrox 50 miałam TSH 3.2.
Stwierdzono też zaburzoną echogeniczność tarczycy, taczyca zmniejsza się (w ciągu roku o połowę) - lekarka podejrzewała Hashimoto.
W międzyczasie wyjechałam do Anglii gdzie opieka jest fatalna i widzę jedynie internistę.
Gdy zaczęłam brać Euthyrox przestałam brać Yasminelle, które brałam od lat.
Zaczęły się okropne problemy z cerą (przetłuszczanie, wytryski, ostatni też parę dni wysychała i łuszczyła się skóra na dekolcie), okropne problemy z owłosieniem (nagle mam wąsik, włosy na piersiach, wzrost owłosienia w innych częściach ciała), łysienie na skroniach. Mam nieregularny okres (ponad 50 dni przerw)
W ciągu ostatnich 2 lat zdrowo jedząc przytyłam około 15 kilo - na obecnej dawce Euthyroxu waga się nie zmienia mimo, że prowadze aktywny tryb życia i jem zdrowo (ograniczam gluten, nie jem słodyczy, jem dużo warzyw).
Nigdy nie miałam badanych hormonów płciowych - myślę, że tu może być problem. Nie wiem czy nie wrócić do Yasminelle chociażby z uwagi na cerę. Lekarze badają mi tylko TSH dostaję Euthyrox i tyle, a wydaje mi się, że problem jest bardziej złożony.
Będę niedługo w Polsce i chciałabym wykonać wszystkie badania hormonów zanim pójdę do kolejnego Endokrynologa. Chętnie zrobię je prywatnie i zapłacę prosiłabym jednak o solidną listę co mam zbadać. Z góry dziękuję.

Tagi publikacji: Hormony, hashimoto, nadmierne owłosienie, włosy na piersiach, tarczyca, Euthyrox

Lekarz:

Witam, rzeczywiście wskazana byłaby tutaj poszerzona diagnostyka hormonalna i konsultacja z endokrynologiem i koniecznie z ginekologiem. Sugeruję przed wizytą wykonać następujące badania:
- prolaktyna, testosteron, androstendion, DHEAS, SHBG (obojętnie, w którym dniu cyklu)
- FSH i LH (3-4 dzień cyklu)
- estradiol (3-4 dzień cyklu)
- progesteron (21-22 dzień cyklu)
- aktualny (wykonany w krótkim czasie przed wizytą) poziom TSH, ft3 i ft4
- poziom glukozy na czczo oraz (o ile to będzie możliwe) doustny test obciążenia glukozą (75 g) wraz z poziomem insuliny - po 1 i po 2 godzinach
- poziom kortyzolu (rano przed 10.00) i jeżeli będzie to możliwe wieczorem (koło 17.00)
Do czasu wykonania tych badań i obu konsultacji proszę nie zażywać tabletek antykoncepcyjnych, bo będzie to mieć wpływ na wyniki.
Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi