LekarzPomaga.pl - ODCZYT WYNIKÓW

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Odczyt wyników

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Czy wyniki jednoznacznie stwierdzają nadczynność tarczycy i czy to Hashimoto?

Informacje dodatkowe:

Przyjmowane obecnie leki ATRAM 6,25 2x1tab i EUTHYROX 75 1x0,5tab przez 2 tyg. potem 1x1tab.

Załączniki:
Lekarz:

Witam, proszę napisać z jakiego powodu miał Pan wykonywane te badania? jakie są dolegliwości? jeśli chodzi o tarczycę to czy ma Pan jakieś wcześniejsze wyniki badania TSH i hormonów tarczycy (ft3 i ft4) - chodzi mi o takie sprzed włączenia do leczenia Euthyroxu (jeśli tak to proszę je zamieścić)? czy były badane przeciwciała przeciwtarczycowe - anty-TPO i anty-TG?? od kiedy zażywa Pan Euthyrox i Atram? czy jest Pan pod kontrolą endokrynologa i to on zlecił leczenie? Atram zażywa Pan z powodu nadciśnienia tętniczego?

Użytkownik:

Przepraszam nie na ten e-mail wysłałem odpowiedź na pytanie dodatkowe. Już odpowiadam.
badania zlecił lekarz rodzinny pierwszego kontaktu - dolegliwości to;brak energii i niechęć do aktywności fizycznej, senność, zmęczenie, przybieranie na wadze, problemy z koncentracją i pamięcią,osłabienie, nerwowość, wzmożona potliwość, kołatanie serca, bezsenność(-nie za częsta, ale zdarza się), częste wypróżnienia. Są to moje pierwsze badania pod kontem tarczycy i tylko TSH3 było robione nic innego. Na podstawie TSH3 i badania obrazu echo został mi włączony przez dok.n.medycznych endokrynolog. Zazywam go od tygodnia. Przez pierwsze 2tyg. 1/2tab. potem 1tab. Zauważyłem bóle mięśni i nóg nie wiem może jestem przewrażliwiony po wysiłku fizycznym ale nigdy tak mnie aż mięśnie nie bolały.
Atram natomiast od 1 m-c 1tab. x rano,wieczór tez przez dok.n.medycznych kardiolog dolegliwości to skaczace ciśnienie z normalnego do 120 do 180 bez powodu i utrzymujący się wysoki puls w spoczynku nawet 120.

Tagi publikacji: tarczyca, hashimoto, senność, zmęczenie, kołatanie serca, osłabienie

Lekarz:

Wynik TSH przekracza (choć nieznacznie) górną granicę normy, dodatkowo ma Pan objawy kliniczne w związku z tym rzeczywiście można stwierdzić niedoczynność tarczycy. Natomiast powinno się w takim przypadku oznaczyć poziom wolnych hormonów - ft3 i ft4, po to aby dowiedzieć się czy jest to postać subkliniczna (w której mamy do czynienia jedynie z nieprawidłowym TSH), czy może postać klinicznie jawna (dodatkowo obniżony poziom ft3 i ft4). Natomiast w celu określenia czy mamy tu do czynienia z chorobą Hashimoto należy zbadać poziom przeciwciał anty-TPO i anty-TG - jeśli będzie on wysoki to można rozpoznać tę chorobę. Wszystkie te badania powinien zlecić endokrynolog. Jeśli chodzi o leczenie Euthyroxem to w przypadku, gdyby była to postać klinicznie jawna należy go stosować, natomiast jego stosowanie w postaci subklinicznej budzi pewne kontrowersje, ale jeżeli są objawy, dodatkowo występuje jakiś problem kardiologiczny to włączenie Euthyroxu jest jednak uzasadnione. Proszę oczywiście cały czas pozostawać pod opieką endokrynologa. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi