LekarzPomaga.pl - PODEJRZENIE GINEKOMASTII U 16 LATKA

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Podejrzenie ginekomastii u 16 latka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry syn w grudniu kończy 16 lat,waga-53 kg,wzrost-162cm.Podejrzenie jest ginekomastii(z mlekotokiem).Zrobiłam tsh-1,910, testosteron-2,58,prolaktynę-9,8 oraz estradiol-8,31.Czy według tych wyników coś wychodzi? Wizyta u endokrynologa dopiero 1.08.2020 a ja nie wiem czy się martwić.
Dodam że syn leczy się na astmę(Asaris, Jovesto).Proszę o radę co dalej? Czy jeszcze zrobić jakieś badania?

Informacje dodatkowe:

Jovesto,Asaris

Lekarz:

Witam serdecznie
W związku z tym że dla różnych laboratoriów są różne normy i jednostki proszę o podanie jednostek i norm dla testosteronu, prolaktyny i estradiolu. Czy oprócz tych leków jeszcze jakieś leki zażywa. Czy uczęszczał na siłownię gdzie mógł brać jakieś środki przyspieszające budowę tkanki mięśniowej, czy okresowo zażywa doustnie leki zawierające glikokortykosteroidy w zaostrzeniach astmy oskrzelowej?

Użytkownik:

Testosteron 2.58 ng/ml(norm na wyniku nie zanotowano), prolaktyna 9.8 ng/ml(norma 4.0-15.2), estradiol 8.1pg/ml(norma 11.3-43,2). Innych leków nie zażywa, na siłownię nie uczęszcza(zakaz od lekarza z powodu astmy) i nie bierze żadnych używek. Bierze tylko asaris i jovesto oraz do nosa aerozol Flixonase i bierze je cały rok bez przerwy gdyż uczulony jest na duzo wziewnych substancji które cały rok dają o sobie znać przede wszystkim roztocza i pyły roślin. Nie wiem co to te glikokortysteroidy nie znam się, bierze tylko to co wymieniłam, czasem zestaw witamin jak nie zapomni :)
Co do podejrzenia ginekomastii po badaniu palpacyjnym wykonanym prze ze mnie czuć pod skórą grudki jakby gruczoł mleczny ale pewna nie jestem, syn ma tendencje do ganglionów(usunięty z dłoni) oraz tłuszczaka ma na przedramieniu,lecz gdy naciśnie ssutek leci z tego płyn

Tagi publikacji: ginekomastia, mlekotok, wynik badania testosteronu, niski testosteron

Lekarz:

Ginekomastia czyli powiększenie gruczołów piersiowych jest często obserwowana u chłopców w wieku dojrzewania (niektóre źródła podają nawet 50 %z nich ma ginekomastię). Po okresie dojrzewania dochodzi do zaniku tkanki gruczolowej. Ważne jest teraz ustalenie czy ginekomastia jest fizjologicznym etapem, czy może objawem choroby. Stąd te badania. W przesłanych przez Panią wynikach nie ma niepokojących zaburzeń hormonalnych (przyjęłam najpowszechniej stosowaną normę dla testosteronu 2,3 - 3,5 ng/ml). Należało by jednak po zbadaniu syna zastanowić się nad rozszerzeniem diagnostyki np o USG gruczołów piersiowych , ale tą decyzję musi podjąć endokrynolog. Chcę żeby Pani wiedziała że zazwyczaj ginekomastia okresu dojrzewania nie wymaga leczenia.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi