LekarzPomaga.pl - PODWYŻSZONE PRZECIWCIAŁA ATPO W CIĄŻY

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Podwyższone przeciwciała aTPO w ciąży

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
jestem w 22 tyg mojej drugiej ciąży. Wykryto u mnie podwyższone aTPO (66,97 IU/ml), po zbadaniu trójki tarczycowej okazało się ze TSH, FT3, FT4 są w normie. Moje pytanie: czy Pani zdaniem należy zacząć przyjmować hormony? Jeżeli tak to proszę mi wytłumaczyć, dlaczego mimo poprawnych wyników, przy niskim podwyższeniu ATPO jest to konieczne?
Z mojej strony powinnam również nadmienić, iż po pierwszej ciąży miałam stwierdzone poporodowe zapalenie tarczycy, po pewnym czasie hormony wróciły do normy.
W załączeniu wyniki biopsji i usg z okresu poporodowego zapalenia tarczycy (rok 2018) oraz obecne wyniki badań hormonalnych.

Informacje dodatkowe:

Stwierdzono cukrzyce ciążową, która jest po kontrolą, regulowana wyłącznie dietą.
Obecnie przyjmuję witaminy dla kobiet w ciąży, DHA i Aspargin
TSH 1,8 mikroIU/ml
FT3 3,99 pmol/l
FT4 13,88 pmol/l
aTPO 66,97 IU/ml

Załączniki:

Tagi publikacji: Podwyższone przeciwciała aTPO w ciąży, przeciwciała przeciwtarczycowe, tarczyca w ciąży, nadczynność tarczycy

Lekarz:

Witam serdecznie
Samo zwiększenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych nie oznacza od razu choroby tarczycy. Do rozpoznania konieczny jest charakterystyczny obraz USG lub zaburzenia czynności tarczycy (zwiększone stężenie TSH). Zwiększone miano przeciwciał anty-TPO, stwierdzone przy prawidłowym TSH, wiąże się z ryzykiem rozwoju jawnej niedoczynności tarczycy (wynosi około 2–4% na rok). Dotychczas nie wykazano, że jakiekolwiek działania prewencyjne mogą uchronić pacjenta przed wystąpieniem niedoczynności tarczycy. Rozpoczęcie leczenia preparatami L-tyroksyny w celu opóźnienia wystąpienia klinicznie jawnej niedoczynności tarczycy nadal budzi wiele kontrowersji. Z pewnością leczenie należy rozpocząć u kobiet planujących ciążę, zwłaszcza jeżeli występują trudności z zajściem w ciążę lub u kobiet w ciąży, jeśli zostało oznaczone nie optymalne stężenie TSH (tzn. wynoszące >2,5 mI U/l). W innych przypadkach włączenie leczenia nie jest konieczne. W związku z tym zaleciłabym u Pani obserwacje oraz wizytę u endokrynologa w celu uzupełnienia diagnostyki o USG tarczycy oraz kontrolne oznaczanie TSH i fT4 ( w związku ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób tarczycy)

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi