LekarzPomaga.pl - USUNIĘCIE TARCZYCY Z WĘZŁAMI CHŁONNYMI

Układ wewnątrzwydzielniczy -podwzgórze i przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra i jajniki, trzustka

Usunięcie tarczycy z węzłami chłonnymi

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam .
Od miesiąca wiem że mam raka tarczycy za miesiąc idę na zabieg usunięcia narządu wraz z węzłami chłonnymi , wczoraj lekarka przy wykonywaniu USG powiedziała że zabieg będzie bardzo ciężki przez chorobę Hashimoto ,istnieją różne powikłania i obawy . Moje pytanie jest następujące : dlaczego operacja usunięcia tarczycy będzie ciężka przez Hoshimoto i co jedna choroba ma wspólnego z drugą podczas zabiegu ?
Z góry dziękuję
Anna

Tagi publikacji: tarczyca, węzły chłonne, hashimoto, operacja tarczycy, nadczynność tarczycy

Lekarz:

Witam, w zasadzie to nie do końca rozumiem co lekarz miał na myśli. Choroba Hashimoto zwykle wiąże się z niedoczynnością tarczycy (poza zwykle krótką fazą tyreotoksykozy) i jej występowanie nie powinno wiązać się z większym ryzykiem usunięcia tarczycy, zwłaszcza jeżeli niedoczynność jest prawidłowo wyrównana. Większe ryzyko takiej operacji występuje zwykle w przypadku nadczynności tarczycy - zawsze istnieje tu obawa o wystąpienie przełomu tyreotoksycznego (stanu zagrażającego życiu), ponadto w przypadku nadczynności tarczyca jest bardzo silnie ukrwiona przez co zwiększa się ryzyko trudnego do opanowania krwotoku w trakcie i po operacji. Natomiast w przypadku choroby Hashimoto z niedoczynnością gruczołu ryzyko takie nie powinno być istotnie większe. Tak więc nie ma Pani raczej powodu do dużego niepokoju o przebieg operacji. Choć oczywiście należy być świadomym możliwych powikłań w postaci porażenia nerwów krtaniowych, czy niedoczynności przytarczyc, ale ryzyko jest takie samo niezależnie od choroby Hashimoto. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi