LekarzPomaga.pl - ALERGIA POKARMOWA, NAROŚL, ROGOWACENIE NA DOLNEJ WARDZE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Alergia pokarmowa, narośl, rogowacenie na dolnej wardze

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry mam biała narosl dosyć twarda na dolnej wardze już od dłuższego czasu raz jest mniejsza raz wieksza i też rogowacenie mieszkowate na prawie całym ciele od młodości w sumie na początku było tylko na rękach i nogach ale od jakiegoś czasu pojawia się też na brzuchu i ramionach czy jest przyczyną jakiejś nietolerancji pokarmowej? Dodam jeszcze że od dziecka mam problem z nadmierna potliwoscia dłoni i stóp wyprobowalem już wszystkie dostępne sposoby i nic nie pomaga.

Informacje dodatkowe:

Nie chorowałem na nic poważnego

Załączniki:

Tagi publikacji: narośl na wardze, rogowacenie, rogowacenie mieszkowate, alergią na pszenicę, nietolerancją glutenu, celiakia, gluten

Lekarz:

Witam serdecznie, rogowacenie mieszkowe najczęściej związane jest z alergią na pszenicę i nietolerancją glutenu, ta druga z kolei związana jest z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. W tych sytuacjach istnieje korelacja pomiędzy objawami (ich pojawieniem się i/lub nasileniem) a spożytym pokarmem i bardzo proszę, by zwracał Pan na to uwagę. Często też dołączają się inne objawy, zarówno ze strony przewodu pokarmowego jak i spoza niego, np. bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie czy zaburzenia snu. Proponuję w pierwszej kolejności wykluczyć celiakię i w tym celu wykonać oznaczenie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA i endomysium w klasie IgA oraz całkowite stężenie IgA (badania z krwi, można je wykonać komercyjnie we własnym zakresie lub w ramach Poradni Gastrologicznej, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego) oraz gastroskopię z pobraniem wycinków z dwunastnicy. W przypadku ujemnych wyników badań i prawidłowego obrazu kosmków jelitowych, proszę zastosować dietę bezglutenową przez co najmniej 3 tygodnie, a następnie ponownie wprowadzić dietę zawierającą gluten, nasilenie objawów po ponownym wprowadzeniu glutenu potwierdzi rozpoznanie nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. W przypadku braku poprawy proponuję konsultację dematologiczną i/lub alergologiczną z rozważeniem wykonania punktowych testów skórnych. Jeśli chodzi o wspomnianą przez Pana narośl na dolnej wardze, niestety zdjęcie nie jest wyraźne i trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co przedstawia, może być to np. włókniak, z pewnością zmianę powinien obejrzeć i ocenić dermatolog. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi