LekarzPomaga.pl - BIAŁY NALOT NA JĘZYKU, LUŹNE STOLCE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Biały nalot na języku, luźne stolce

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Od kilku miesięcy mam następujące objawy: przelewanie w jelitach - często, biały nalot na języku - zawsze, stolce o różnej konsystencji, przeważnie luźne, czasem z domieszką śluzu, nie zauważyłem krwi, powiększone migdałki, szumy uszne, delikatne zawroty głowy. Antybiotyki i leki na jelita nie pomagają na dłuższą metę. Laryngolog stwierdził, że powiększone migdałki mogą powodować szumy uszne. Mam wrażenie, że biały nalot jest odrywany od języka i połykany. Wymaz z języka na bakterie i grzyby nic nie wykrył. W morfologii wykryto aż 15% limfocytów reaktywnych, delikatnie zwiększone monocyty i za niskie eonzynofile. Reszta morfologii w normie. Crp w normie. Czy przelewanie w jelitach może mieć związek z białym nalotem i powiększonymi migdałkami oraz szumami? Co może być przyczyną moich dolegliwości? Chodzę od lekarza do lekarza, którzy przepisują mi leki ale i tak nie ma poprawy albo jest nieznacząca. Jakie powinienem wykonać badania aby poznać przyczynę?

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy występują u Pana takie objawy jak: zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, cofanie się treści pokarmowej, chrypka, suchy kaszel (zwłaszcza rano), uczucie szybkiej sytości po posiłku, bóle brzucha jeśli tak to gdzie są zlokalizowane, czy gdzieś promieniują i mają związek z posiłkiem, ile luźnych stolców występuje maksymalnie w ciągu doby ? czy miał Pan robione jakieś badania obrazowe (np. usg jamy brzusznej) i/lub endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) - jeśli tak to proszę o załączenie wyników. Proszę również o napisanie jakie antybiotyki i leki na jelita Pan przyjmował oraz w jakich dawkach. Czy po przyjmowanych antybiotykach zauważył Pan zwiększenie ilości luźnych stolców ?

Użytkownik:

Witam serdecznie. Zgaga nie występuje, cofanie treści występuje sporadycznie, w zależności od rodzaju zjedzonego posiłku, chrypka nie występuje, suczy kaszel występuje a rano jest nasilony, uczycie szybkiej sytości nie występuje. Bóle występuje sporadycznie pod żebrami na dole z obydwu stron. W ostrej fazie były maksymalnie 6 luźnych stolców + odruchy wymiotne. Przy odruchach ściskało mnie po środku między zebrami, odruch wymiotny kończył się gęsta wydzielina ( ślina). Takich badań nie miałem, tylko wcześniej miałem USG płuc - nic nie wykazało.Na początku przyjmowałem duomox, metoclopramidum, controloc. Po zastosowaniu tych leków była poprawa. Jednak tydzień po zakończeniu stosowania problem powrócił. Jednego dnia czułem się bardzo źle i miałem 3 wypróżnienia rano + wymiot gęstej sliny. Po kilku godzinach czułem się dobrze, nawet myślałem, że mi przeszło ale problem powrócił wieczorem. Po kilku tygodniach czułem się nieco lepiej. Potem był inny antybiotyk na gardło + probiotyk. Nie zauważyłem zwiększonej liczby stolców. Teraz dostałem antybiotyk + leki na jelita m.in. controloc. Po dwóch dniach stosowania znacząco zwiększyła się liczba stolcow, nawet do 6, więc odstawiłem wszystkie leki. Obecnie 2, 3 stolce dziennie, szumy w uszach, powiększone migdały + nalot biały na języku.

Tagi publikacji: biały nalot na języku, luźne stolce, helicobacter pylori, choroba refluksowa przełyku, zgaga, nudności

Lekarz:

Za występujące u Pana dolegliwości (biały nalot na języku, suchy kaszel, szczególnie w godzinach porannych, nudności, cofanie się treści pokarmowej, może odpowiadać choroba refluksowa przełyku. Warto też w tym miejscu wspomnieć, że biały nalot na języku może również powodować infekcja Helicobacter pylori, choroba wrzodowa i zapalenie żołądka, a także choroby zębów oraz jamy ustnej czy choroby zatok, stosowanie antybiotyków, a także nadmierne stosowanie płynów do płukania ust zawierających w swoim składzie wodę utlenioną. Z kolei, obsrerowane przeze Pana przelewanie w jelitach oraz luźne stolce mogą być wynikiem zaburzeń flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, zespołu SIBO czy celiakii. Jeśli chodzi o związek przelewania w jelitach z szumami usznymi i powiększonymi migdałkami, to nigdy nie spotkałam się z tego typu sytuacją i są to prawdopodobnie osobne dolegliwości, natomiast powiązanie szumów usznych i powiększonych migdałków jest jak najbardziej możliwe. Uważam, że w Pana obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że były podjęte już próby terapii, bez większego efektu, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić diagnostykę i spróbować ustalić przyczynę dolegliwości i dopiero włączyć właściwe leczenie. Proponuję odstawienie wszystkich dotychczas przyjmowanych leków i :
- wykonanie gastroskopii z testem ureazowym (w kierunku infekcji H.pylori) i pobraniem wycinków z dwunastnicy w kierunku celiakii - badanie należy wykonać po co najmniej 14-dniowym odstawieniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej ( np. Controloc), w przeciwnym razie test ureazowy może wyjść fałszywie ujemnie, czyli wykazać brak bakterii, podczas gdy zakażenie jest aktywne. W przypadku dodatniego wyniku testu wskazane jest przeprowadzenie leczenia eradykacyjnego, które ma na celu pozbycie się bakterii (w chwili obecnej leczenie I rzutu polega na stosowaniu tetracykliny, metronidazolu, preparatu bizmutu oraz inhibitora pompy protonowej i trwa 14 dni). Z kolei, w przypadku ujemnego wyniku testu, braku danych dla choroby wrzodowej i dla zapalenia żołądka, proponuję włączenie preparatu Dexilant 60mg 1x1 rano niezależnie od posiłku przez 2 miesiące, Zirid 50mg 3x1 pół godziny przed posiłkiem przez miesiąc, Iberogast 3x20 kropli.
- zmianę nawyków żywieniowych, tj, spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach 3-3,5h, przy czym ostatni posiłek powinien być spożyty 3h przed snem, unikanie tłustych i obfitych posiłków, mocnej kawy, herbaty, słodyczy, ostrych przypraw, gazowanych napojów.
- kontrolną wizytę u stomatologa w celu oceny stanu jamy ustnej oraz zębów.
- z uwagi na przelewanie w jelitach i luźne stolce, wykonanie posiewów stolca, usg jamy brzusznej z oceną jelit, badań w kierunku celiakii (przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz całkowite IgA), przyjmowanie preparatów Sanprobi barrier 2x1 kaps, Debretin 3x1 tabl (lek na receptę) przez 3 miesiące, w przypadku braku poprawy do rozważenia terapia Xifaxanem 3x2 tabl przez 10 dni. W razie dalszego braku poprawy do rozważenia wykonanie kolonoskopii.
Myślę również, że warto wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego i zapisać się na wizytę w Poradni Gastrologicznej, tak aby specjalista mógł zinterpretować wykonane przez Pana badania i w zależności od ich wyników pokierować dalszą diagnostyką i/lub zmodyfikować leczenie. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi