LekarzPomaga.pl - BÓL BRZUCHA, MROWIENIE I UCZUCIE DRĘTWIENIA ORAZ FALOWANIE CIEPŁA W PODBRZUSZU

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Ból brzucha, mrowienie i uczucie drętwienia oraz falowanie ciepła w podbrzuszu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Przez całą sobotę i obecnie (godz.2 w nocy) mam ból brzucha, mrowienie i uczucie drętwienia oraz falowanie ciepła w podbrzuszu. Leczę się na zgagę i zespół jelita wrażliwego. Brałem rano dexilan (biorę go od miesiąca) a wieczorem ok. 20 nospę forte i jeszcze raz ok. północy.

Informacje dodatkowe:

Miesiąc temu miałem robione badania gastroskopii i kolonoskopii. Stwierdzono zapalenie błony śluzowej żołądka dlatego biorę dexilan

Lekarz:

Witam serdecznie, czy przyjmuje Pan jakieś leki z powodu zespołu jelita drażliwego ? Jeśli tak to jakie i w jakich dawkach. Czy występują u Pana biegunki i/lub zaparcia ? Czy ból pojawił się samoistnie cze coś go wywołało ? Jaki jest charakter tego bólu ?

Użytkownik:

Od prawie miesiąca biorę 1 tabletkę dexilantu 60 mg rano. Tak zalecił mi gastrolog na zdiagnozowane po gastroskopii zapalenie błony śluzowej żołądka. Nie mam zaparć. Ból pojawił się rano pp zażyciu kolejnej dawki dexilantu i utrzymuje się nadal. Jest trudny do opisu: mrowienie w żołądku i jelitach, tępy jednostajny ból w dolnej partii jamy brzusznej i uczucie jakby skurczu mięśni. Towarzyszy temu od czasu do czasu ostre odbijanie. Mam coś takiego (tak długo) pierwszy raz.

Tagi publikacji: Ból brzucha, mrowienie, uczucie drętwienia, uczucie falowanie ciepła, ból podbrzusza, refluks

Lekarz:

Być może nie toleruje Pan Dexilantu i stąd te objawy. Poza tym, Dexilant stosowany jest raczej w przypadku dolegliwości związanych z chorobą refluksową przełyku i jej powikłań, np. refluksowe zapalenie przełyku, zgaga czy zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Proponuję w tej sytuacji zmianę inhibitora pompy protonowej (Dexilantu) na inny np. Controloc 40mg, który należy przyjmować 1 raz dziennie rano na czczo, co najmniej pół godziny przed posiłkiem (ta restrykcja czasowa jest bardzo ważna, żeby lek dobrze działał) przez 8 tygodni, do tego dołączyć lek Debretin 100mg 3x1 przed posiłkiem przez 3 miesiące oraz Spasmolina 3x1 kaps lub doraźnie, czyli kiedy występują objawy (wszystkie leki dostępne są na receptę). W przypadku braku poprawy i/lub nasilenia dolegliwości wskazana jest w pierwszej kolejności wizyta u lekarza rodzinnego i przeprowadzenie badania przedmiotowego, usg jamy brzusznej oraz podstawowych badań laboratoryjnych - dalsze postępowanie uzależnione będzie od wyników w/w badań. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi