LekarzPomaga.pl - BÓL BRZUCHA PO GASTROSKOPII I KOLONOSKOPII - DRUGIE PYTANIE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Ból brzucha po gastroskopii i kolonoskopii - drugie pytanie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Dziękuję bardzo za odpowiedź na poprzednie moje pytanie - przekazaną 22 stycznia 2020 roku.
W związku z tym, że dolegliwości nie ustąpiły mam dodatkowe pytanie.
Doprecyzowując poprzednie kwestie: to jeżeli chodzi o źródło dolegliwości to pojawiły się one po przeprowadzonych badaniach (kolonoskopia, gastroskopia), nigdy wcześniej nic takiego nie odczuwałem. Nie robiłem też nic takiego szczególnego co mogłyby się przyczynić do pojawienia się tych dolegliwości. Jeżelli chodzi o lek przeczyszczający to otrzymałem go ponieważ ze zdjęcia usg wynikało, że zalegały tam jakieś treści.
Po Pani odpowiedzi ponownie skonsultowałem się z lekarzem który przeprowadził kolonoskopię. Powiedział mi, że sam nie wie co to może być, że robią 600 badań rocznie i jeszcze się z czymś takim nie spotkał. Po rozmowie dodatkowo przeprowadzono mi usg jamy brzusznej (wydaje mi się że było to zrobione bardzo solidnie), które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Jako zalecenie dostałem zażywanie probiotyku, najpierw brałem przez 29 dni aflorex a od 8 dni biorę Innovall RDS.
Mój stan po tym wszystkim nie uległ poprawie, a nawet mam wrażenie, że dolegliwości się nasiliły, z prawej strony czuję permanentny ból/ dskomfort (takie jakby uciskanie, podobne uczucie do tego , które towarzyszyło mi podczas wprowadzania gazu przy kolonoskopii). Ból/dyskomfort ten od czasu do czasu przechodzi na lewą strony. Uciskanie brzucha, dotykanie miejsc w których zlokalizowane są ośrodki bólu nie powodują jego zwiększenia. Ma on charakter wyłącznie wewnętrzny.
Moje pytanie jest następujące: Czy z opisanych przeze mnie faktów może wynikać że jest to coś poważnego, czy byłaby Pani wstanie powiedzieć co to może być ewentualnie potencjalne obszary. Być może jest to coś związane z usuniętym wyrostkiem (jak Pani zasugerowała) bo to główne miejsce bólu/dyskomfortu jest zlokalizowane w tamtej okolicy ale też przechodzi na lewą stronę brzucha w podobnej lokalizacji. Pomyślałem też że może została mi tam jakaś cześć aparatu do badania ale nie wiem czy to jest w ogóle możliwe.
Jakie dodatkowo powinienem wykonać badania. Czytałem, ze jest coś takiego jak kolonoskopia wirtualna.
Nie bardzo mam pomysł co z tym dalej robić, dolegliwości, które mam nie pozwalają mi normalnie funkcjonować . Minął już drugi miesiąc po kolonoskopia a mój stan nie ulega poprawie. 16 marca umówiony jestem z gastrologiem we Wrocławiu, być może Pani tez mogłaby wskazać klinikę specjalistę w Polsce gdzie ewentualnie mógłbym się udać na konsultację.
Pozdrawiam

Tagi publikacji: kolonoskopia, ból brzucha, gastroskopia, lek przeczyszczający, biegunka, oczyszczanie jelit, problemy żołądkowe, jelita

Lekarz:

Witam serdecznie, mało prawdopodobne jest, żeby przyczyną dolegliwości były jakieś poważne powikłania po badaniach endoskopowych. Gdyby tak było, charakter zgłaszanych przez Pana dolegliwości byłby inny, przede wszystkim ból/dyskomfort ulegałby nasileniu w trakcie palpacji miejsc, w których występuje, a także obecne byłyby nieprawidłowości w badaniach obrazowych, których dotychczas nie stwierdzono. Z uwagi na konieczność przyjmowania preparatu przeczyszczającego przed kolonoskopią i sprowokowania biegunki celem oczyszczenia jelita, dochodzi do zmian jakościowych i ilościowych mikrobioty jelitowej, co może skutkować takimi objawami. Przyjmowanie probiotyku przez 29 dni to mało, pierwsze efekty pojawiają się zwykle po co najmniej miesiącu stosowania takiego preparatu, dlatego warto przyjmować probiotyk przez przynajmniej 3 miesiące. Istnieje też możliwość, że zgłaszane przez Pana dolegliwości nie mają związku bezpośrednio z kolonoskopią, tylko ich przyczyna jest inna, a badanie endoskopowe było jedynie czynnikiem inicjującym. Nie ma natomiast możliwości, żeby część aparatu pozostała w jelicie po badaniu. Proponuję w tej sytuacji kontynuowanie przyjmowania probiotyku Alflorex do momentu zaplanowanej wizyty u specjalisty, a także dołączenie preparatu Debretin 100 mg 3x1 tabl 20 minut przed posiłkiem (preparat wpływający na motorykę przewodu pokarmowego, dostępny na receptę, którą można otrzymać od lekarza rodzinnego) i preparatu Debutir 2x1 kaps - jest to preparat kwasu masłowego, który stanowi substrat energetyczny dla komórek nabłonka jelit, dostępny bez recepty. Dalsze postępowanie uzależnione będzie od obrazu klinicznego, w przypadku utrzymywania się dolegliwości należy pogłębić diagnostykę i rozważyć wykonanie innych badań, np. tomografii komputerowej brzucha. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi