LekarzPomaga.pl - BÓLE BRZUCHA/PLECÓW, BŁĘDY ŻYWIENIOWE, REFLUKS

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Bóle brzucha/pleców, błędy żywieniowe, refluks

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry ponownie,
Pisałam już do Pani Doktor, bo zmagam się ostatnio że złym samopoczuciem. Pisałam o bólach pleców i brzucha, a także prosiłam o interpretację wyników enzymów trzustkowych i cukru. Wczoraj pojawił się objaw, który mnie przeraził. Zjadałam dość obfita obiado-kolacje w tym sałatkę z cebulą, po ok 1h wystąpił dziwny ścisk nadbrzusza, chyba żołądka, ten skurcz czułam aż na plecach. Zażyłam no-spe i trochę było lepiej. Jednak ten ucisk trzyma mnie dalej od rana, na czczo było mi trochę niedobrze czasem mam też mdłości jak przebudzę się w nocy i chce napić wody. Po zjedzeniu jogurtu owocowego chwilę było mi nawet niedobrze, jest może ciut lepiej, ale bez rewelacji, mam uczucie jakby coś pulsowało/chwilami bolało mnie na plecach i ciągle ściśnięty brzuch. Podobna sytuacja pojawiła się już dwa razy: raz podobnie po cebuli i obfitym obiedzie, drugi po obfitym śniadaniu, mimo, że wtedy zażywałam Controloc - teraz już nie. Jestem po cholecystektomii, mam stwierdzony w badaniu gastroskopowym refluks żółciowy Czasem pobolewuje mnie na wysokości żołądka, w lewo jakby zaraz pod piersią, nieraz trochę dalej, niekiedy mam wrażenie jakby coś zalewało mi żołądek, czasem mam takie jakby skurcze w nadbrzuszu. Mam wątpliwości, czy to refluks, bo nic mnie nie piecze w przełyku, zgagę miewam ale raczej bez związku z tymi dolegliwościami, często mi się odbija. Przypomnę jeszcze, że ostatnio mam niski wynik amylazy i cukru (choć w granicach normy). USG prawidłowe, próby wątrobowe ok, nawet ca19-9 sprawdzałam. W morfologii trochę podwyższone crp (5.9) i lekko przekroczone leukocyty, żelazo w normie, podobnie OB. TK jamy brzusznej z 27.3.2018 było w porządku.

Martwi mnie też epizod z dziwnym stolcem: w zeszłym tygodniu przez jeden dzień był bardzo luźny i miodowozolty (wieczorem zjadałam curry z kurczakiem) było w nim dużo niestrawionych resztek nasion i pływały oczka tłuszczu. Wiem, że tak może być przy wzjg, które ewidentnie mi się trochę odnowiło (Śluz, ropą, trochę krwi w stolcu), ale nie wiem czy tak jest do końca.

Jak Pani Doktor wie, mam nerwicę i ta cała sytuacja tylko powoduje zaostrzenie objawów. Jestem już po prostu załamana. Jutro idę do chirurga i mam mieć w najbliższym czasie TK jamy brzusznej. Strasznie to przeżywam i się martwię. Oczywiście trzustką... Gastrolog, u którego się leczę (byłam na wizycie tydzień temu,) to doświadczony lekarz, który do tej pory zawsze stawiał trafne diagnozy, ale zna też moje dolegliwości nerwicowe i boję się, ze nie bierze pod uwagę nawet innych możliwości... Dla niego to wszystko bóle czynnościowe...

Pozdrawiam,
Marzena, 33 lata

Tagi publikacji: ból brzucha, trzustka, problemy z trzustką, ból pleców, refluks żółciowy, biegunki, błędy żywieniowe

Lekarz:

Witam serdecznie, dolegliwości, które wystąpiły w dniu wczorajszym i wywołały u Pani niepokój były najprawdopodobniej spowodowane błędem dietetycznym. Przemawia za tym również fakt, że podobna sytuacja wystąpiła już wcześniej, też po obfitym posiłku. Tego typu dolegliwości mogą występować mimo przyjmowania inhibitorów pompy protonowej (wspomniany przez Panią Controloc), ponieważ leki te nie chronią przed tego typu sytuacjami, ich zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Nawiązując również do Pani wcześniejszych pytań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Pani przypadku nakłada się na siebie kilka rzeczy, tzn. może mieć Pani chorobę refluksową przełyku (która np. obecnie nie daje objawów) i zaburzenia czynnościowe, do których należy dyspepsja - obserwuje się wówczas takie objawy jak pieczenie/dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie wczesnej sytości, uczucie pełności poposiłkowej czy odbijanie. Odnosząc się do stolca, jego kolor zależy m.in. od tego co jemy i miodowożółte zabarwienie mogło być spowodowane zjedzeniem curry, poza tym jednorazowy luźny stolec z obecnością niestawionych resztek pokarmowych również nie powinien być powodem do niepokoju, ponieważ okresowo mogą one pojawiać się w kale i też jest uzależnione od tego co zostało wcześniej zjedzone. Naprawdę analizowanie dolegliwości nie pomoże Pani, a wręcz przeciwnie, może zaszkodzić, ponieważ jak wspomniałam w jednej z wcześniejszych odpowiedzi stres niekorzystnie wpływa na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i może spowodować jego zaostrzenie. Tomografia komputerowa, na którą Pani oczekuje powinna rozwiać Pani wątpliwości. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi