LekarzPomaga.pl - BÓLE BRZUCHA Z KAŻDEJ STRONY PO POSIŁKU

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Bóle brzucha z każdej strony po posiłku

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

4 lata temu brałem Izotek i w tym czasie piłem duże ilości alkoholu. Od tego czasu zaczęły się moje problemy w układzie pokarmowym. Z tego co pamiętam wtedy występowały bóle brzucha, które uniemożliwiały mi spożywanie pokarmu. Minęło już sporo czasu, sytuacja każdego miesiąca wygląda inaczej. Bóle występują z każdej strony. Lewej dolnej, środkowej, prawej dolnej, przy czym gdy występują z prawej dolnej strony przychodzą kłucia. Kłucia są bardzo nieprzyjemne, muszę przystanąć, zwolnić oddech, im głębszy tym większe kłucie, które sprawia ogromny ból. Sytuacja pogarsza się w okresie gdy zażywam alkohol i jem cięższe, tłuste jedzenie. Mimo to gdy spożywam lekkie jedzenie, sałatki itd. bóle także potrafią wystąpić. Wymioty nigdy nie wystąpiły. Wzdęcia występują rzadko. Na języku regularnie zauważam nalot, różnego koloru, biały, szary, po mieszankę z żółcią. Kał wygląda także bardzo różnie. Czasem lejący, czasem twardy.
Opisuję sytuację na przestrzeni 4 lat, jest okres gdy mam spokój, przede wszystkim przy odstawieniu alkoholu i spożywaniu zdrowszego pokarmu. Chciałbym się dowiedzieć gdzie może leżeć główny problem, jakie badania powinienem zrobić, czego się spodziewać, czego unikać?

Informacje dodatkowe:

Od około 4 miesięcy piję wodę utlenioną z rana po pobudce. 15 kropel z przegotowaną wodą 200-400 ml.
Wypicie gazowanej puszki zdarza się raz na 3 miesiące. Piję bardzo dużo wody.
Nie zażywam żadnych tabletek, przypominam sobie zażywanie gripexu podczas jednej z chorób, wystąpiły wtedy straszne bóle brzucha. To było jeszcze podczas brania izoteku, od tego czasu unikam tabletek - prócz witamin.
W czasie brania izoteku miałem pobieraną krew co miesiąc, sprawdzany ALAT, ASPAT, Trójglicerydy i jeszcze 2 rzeczy. Jeżeli mnie pamięć nie myli to trójglicerydy podbiły pod górną granicę po przebojach alkoholowych.
Mieszkam w Wielkiej Brytanii, dlatego nie pojadę z miejsca do specjalisty, ani nie mam przy sobie tych badań krwi.

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę o informację czy występuje u Pana biegunka (co najmniej 3 luźne stolce) z domieszką krwi, bolesne parcia na stolec, które ustępują po wypróżnieniu ? spadek masy ciała ? czy jest coś poza dietą co zmniejsza dolegliwości lub je nasila ? jak długo przyjmował Pan lek Izotek ? w jakim celu pije Pan rano wodę utlenioną ?

Użytkownik:

Luźne stolce występują często, polepszyło się gdy przestałem pić podczas jedzenia i również po jedzeniu. Trzymam się zasady - picie wody do 15 minut przed posiłkiem, a po posiłku minimum godzinna przerwa. Zauważyłem znaczną poprawę.
Zauważyłem krew parę razy przy podcieraniu się, bardzo śladowe ilości. Bolesne parcie może tak, rzadko i bardzo delikatne. Może to być też związane z moją nietolerancją nabiału.
Od dziecka jestem szczupły, obecna waga to ok. 67kg. przy 171cm wzrostu, spadków nie doświadczyłem wiążąc to z dolegliwościami.
Co do dolegliwości poza dietą - nie zauważyłem. Prowadzę dość sportowy tryb życia, wcześniej biegałem, teraz uczęszczam na basen i siłownię jak tylko czas mi pozwala.
Izotek przyjmowałem ok. 10 miesięcy. Wtedy waga ciała 62kg. 40mg w 1 dzień, drugi dzień 20mg na zmianę.
Wierzę, że pijąc wodę utlenioną dotleniam swój organizm i sam czuję się lepiej (pobudza mnie).

Tagi publikacji: ból brzucha, kłucie brzucha, biegunka, luźne stolce, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, woda utleniona, uszkodzenie wątroby

Lekarz:

W trakcie przyjmowania izotretynoiny (preparatu Izotek) spożywanie alkoholu, szczególnie dużych ilości, jest przeciwwskazane. Wynika to z faktu, że zarówno izotretynoina, jak i alkohol są metabolizowane w wątrobie przez ten sam szlak metaboliczny, co wiąże się ze zwiększeniem ryzyka uszkodzenia wątroby i wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych - może to również wyjaśniać pojawienie się u Pana dolegliwości. Ponadto, preparaty izotretynoiny mogą również powodować stany zapalne w obrębie jelita krętego i grubego. W Pana obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie diagnostyki od wykonania badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, CRP, ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina, kreatynina, jonogram, lipidogram oraz usg jamy brzusznej z oceną wątroby i jelit. W przypadku uwidocznienia w usg pogrubiałej ściany jelita grubego i/lub utrzymywania się dolegliwości bólowych należy rozważyć wykonanie kolonoskopii i gastroskopii (z uwagi na wspomniany przez Pana nalot na języku). Bez wątpienia zmiany wymaga prowadzony przez Pana tryb życia, proszę zrezygnować ze spożywania alkoholu, a także zmienić nawyki żywieniowe - m.in. unikać tłustych, obfitych posiłków, zamienić je na np. na ryby morskie, spożywać więcej warzyw i owoców, pić co najmniej 2l wody, starać się spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia w odstępach (3-3,5h, jeśli jest taka możliwość), przy czym proszę pamiętać, że śniadanie powinno być zjedzone do godziny od wstania z łóżka. Proponuję również odstawić wodę utlenioną, którą wypija Pan każdego ranka, szczerze mówiąc nie słyszałam, by dotleniała ona organizm, natomiast istnieją doniesienia, że woda utleniona powinna być stosowana tylko zewnętrznie, a jej przyjmowanie drogą doustną może mieć niebezpieczne skutki. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi