LekarzPomaga.pl - BRAK DIAGNOZY A DOLEGLIWOŚCI MĘCZĄ

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Brak diagnozy a dolegliwości męczą

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

od dłuższego czasu mam problemy z żołądkiem (?). Zaczeło się od grypy żołądkowej - wymiotowałam nawet po łyku wody. Później pojawiło się odbijanie, pulsowanie żołądka, mdłości. Lekarz zalecił ortanol i dietę. W badaniu krwi notorycznie podwyższone ob i amylazy w moczu, amylazy we krwi na górnej granicy. Gastroskopia nic nie wykazała. Ból po lewej stronie brzucha w okolicy żeber cały czas mi dokucza, a w sytuacjach stresowych nasila się - przez co często nie mogę normalnie funkcjonować. Żaden z lekarzy nie przykuwa większej uwagi do wyników krwi i moczu a dolegliwości są co raz bardziej nie do zniesienia. Co mogę jeszcze z tym zrobić?

Informacje dodatkowe:

od 6 roku życia zdiagnozowano i mnie idiopatyczne reumatoidalne zaplenie stawów - od 3 lat nie jestem już leczona w żaden sposób.

Lekarz:

Witam, proszę zamieścić wyniki wszystkich wykonanych do tej pory z tego powodu badań. Czy po dotychczasowym leczeniu była poprawa? Co na te dolegliwości mówi gastrolog?

Użytkownik:

Gastrolog twierdzi, że to po prostu sprawa bardzo wrażliwego żołądka.
Morfologia koniec stycznia 2015: RBC 5.23 MLN/UL, MCV 74,6 fl, alfa amylaza 94,5 IU/l , OB 17 mm, amylaza w moczu 530 IU/l, H. pyrolii w gastroskopii ujemny, gastroskopia nie wykazała żadnych nieprawidłowości. USG (z lipca 2013) błona śluzowa żołądka 3mm trzustka delikatnie ciemniejsza. USG z października: trzustka i błona żołądka(1,7mm) ok.
Ortanol zdecydowanie pomaga na odbijania i pulsowanie żołądka. Kreon też w jakimś stopniu pomga - rzadziej odczuwam mdłości. Jednak dokuczliwy ból ciągle sie pojawia w okolicy lewego żebra a także czasem na plecach także po lewej stronie (tyle że pulsujący).

Tagi publikacji: żołądek, ból żołądka, grypa żołądkowa, wymioty, odbijanie, trzustka, brzuch

Lekarz:

Te odchylenia od normy w zasadzie nie sugerują żadnej choroby - nieznaczne podwyższenie amylazy w surowicy i w moczu nie musi świadczyć o problemach z trzustką. Podobnie takie OB nie jest w ogóle niepokojące. Najbardziej Pani dolegliwości sugerują zaburzenia związane z żołądkiem, ale prawidłowy wynik gastroskopii to wyklucza. Natomiast może faktycznie pod wpływem stresu dochodzi u Pani do skurczu żołądka i jelit, to powoduje bóle, a z uwagi na utrudnione przechodzenie pokarmu pojawiają się nudności. Być może jest to zaburzenie podobne do zespołu jelita drażliwego. Proponowałabym poprosić lekarza rodzinnego o zapisanie leków regulujących motorykę jelit - np. Debridat, Tribux, Debretin, dodatkowo doraźnie w razie bólu proszę stosować leki rozkurczowe np. No-spa. Jeśli nie będzie efektu po kilku tygodniach to najlepiej ponownie udać się do gastroenterologa i poprosić o skierowanie na tomografię jamy brzusznej z kontrastem. Jeśli ona nie wykaże zmian to znaczy, że nic poważnego Pani nie dolega, a bóle faktycznie wynikają z zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi