LekarzPomaga.pl - CHOROBA CROHNA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Choroba Crohna

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Chciałbym się spytać czy z owych wyników wynika choroba Crohna czy coś innego. Wcześniej miałem anemie. Wynik kolonoskopii:
Okolica odbytu zmieniona rumieniowo 5-7 cm wokół odbytu zmiany zapalne dotyczą również worka mosznowego robaczkowego oraz ileum terminale gdzie uwidoczniono obrzęk, zaczerwienie i drobne szplikowate owrzodzenie. Poza tym błona śluzowa jelita gładka, lśniąca i o prawidłowym rysunku naczyniowym. Oczyszczenie jelita 1/2/2 skala Bostona. Wynik wycinku kolonoskopii:
Fragmenty błony sluzowej jelita grubego z cechami małego stopnia aktywnego przewlekłego zapalenia jelita grubego.
Wynik gastroskopii:
Część krtaniowa gardła prawidłowa. Przełyk prawidłowo szeroki i ruchomy. Wpust od góry i w inwersji prawidłowy. Linia Z na górnej granicy fałdów żołądkowych. Żołądek podatny na rozdymianie o prawidłowej perystalyce. Błona śluzowa żołądka prawidłowo ufałdowana, zaczerwieniona jednolicie i o wzmożonym poletkowaniu z rozsianymi wyborczynami. Odźwiernik prawidłowy. Opuszka dwunastnicy prawidłowa. Część pozaopuszkowa dwunastnicy prawidłowa. Wyniki wycinków gastroskopii: (Gastropatia obrzękowa)
Fragmenty błony śluzowej żołądka z małego stopnia przewlekłym naciekiem zapalnym.
Z badania mykologicznego posiewu z odbytu i skóry oraz posiewu kału stwierdzono Candida Albicans (++, liczne). Podejrzenie jest łuszczycy stawowej oraz łuszczycy pospolitej odwróconej.

Lekarz:

Dzień dobry, z jakiego powodu były wykonane badania endoskopowe ? czy występowały u Pana jakieś objawy kliniczne np. bóle brzucha zlokalizowane w prawym dolnym kwadrancie brzucha, biegunka z domieszką krwi lub bez, spadek masy ciała ? jeśli występowały objawy kliniczne to jak długo trwają i czy pojawiły się po raz pierwszy w życiu czy może występowały już wcześniej ? czy przyjmował Pan w ostatnim czasie leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. diklofenak, ketoprofen, ibuprofen ? czy poza badaniami endoskopowymi były wykonane jakieś badania obrazowe np. tomografia komputerowa jamy brzusznej lub enterokliza ? proszę o załączenie badań laboratoryjnych jeśli były wykonane.

Użytkownik:

z powodu anemii, występowały nawet teraz mnie boli prawe podbrzusze mam refluks do tego biegunki zatwardzenia silne bialy jezyk i jeszcze mialem krew w kale i krew rowniez utajona, wczesniej nie przyjmowalem zadnych takich lekow teraz nie dawo tylko w sporadycznych ilosciach ketonal ale to malo co poza endoskopia mialem tylko usg brzucha i tyle a i schudlem 30 kg

Tagi publikacji: Crohn, anemia, zmiany zapalne wokół odbytu, refluks

Lekarz:

Na chwilę obecną na podstawie wykonanych dotychczas badań nie można rozpoznać choroby Leśniowskiego-Crohna, ale nie można jej również wykluczyć. Należy poszerzyć diagnostykę m.in. o badania laboratoryjne takie jak: parametry stanu zapalnego, poziom kalprotektyny w stolcu, jonogram, morfologię, poziom albuminy i białka całkowitego, żelaza i ferrytyny, przeciwciała w kierunku zakażeniu Yersinia enterocolitica (zdarza się, że zakażenie tą bakterią imituje chorobę Leśniowskiego-Crohna), badania mikrobiologiczne - posiewy stolca m.in. w kierunku Clostridium difficile, Salmonella, Shigella oraz badania obrazowe np. enterokliza TK, która pozwala na ocenę patologii w obrębie ściany jelita cienkiego. Niewykluczone, że konieczne będzie powtórzenie kolonoskopii z intubacją jelita krętego i pobraniem większej ilości wycinków do ponownej oceny histopatologicznej. Proponuję w tej sytuacji zgłosić się do gastroenterologa z wykonanymi dotychczas badaniami celem uzupełnienia diagnostyki. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi