LekarzPomaga.pl - CO MI JEST TAK NAPRAWDĘ? CELIAKIA, NIETOLERANCJA POKARMOWA?

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, moja mama nie żyje zmarła na raka jelita grubego, ja w 1988 roku diagnoza celiakia, mama mówiła że ciągle biegunki i wymioty, około 1990 uzdrowiono mnie jadłam normalnie, w wieku 20 lat wycięty woreczek żółciowy , Z dzieciństwa została mi tylko książeczka zdrowia, nie wiem jakie badania wykonywano by zdiagnozować celiakię, rok temu wykryto u mnie Hashimoto temat celiaki powrócił, boje się gastroskopie zrobić gdyż mam też nerwice lękowa , zrobiłam test dna na celiakię wyszły 3 geny ujemne robiłam w laboratorium diagnostyka z krwi, bo glutenie nic mi się nie dzieje, ogólnie czuje się ciągle słaba często mam mdłości, niedobrze mi jakby od żołądka, czasem zwymiotuje ale rzadko, raczej zaparcia mam. Proszę o odpowiedź czy w roku 1988 wykonywano biopsję 2 letnim dzieciom, na jakiej podstawie uznano mi celiakię? Wykonałam testy na nietolerancję pokarmowa w klasie igg wyszło mi nabiał i jaja . Czy są inne choroby które dają skrócenie kosmków ? Co mam robić dalej?

Informacje dodatkowe:

Nerwica lękowa, biorę lęk anafranil, hahsimoto - euthyrox, witamina d , USG brzucha robione rok temu wszystko w porządku, nie rodziłam

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę sprecyzować co to znaczy, że Panią uzdrowiono w 1990 roku ? w jaki sposób ? czy miała Pani kiedykolwiek wykonaną gastroskopię ? czy wykonywała Pani w ostatnim czasie podstawowe badania laboratoryjne ? jeśli tak proszę o ich załączenie. Czy poza wspomnianymi dolegliwościami występują o Pani takie objawy jak: uczucie pełności poposiłkowej lub wczesnej sytości po spożyciu posiłku o przeciętnej objętości, wzdęcia, spadek masy ciała (jeśli tak to ile i w jakim czasie), biegunka lub stolce tłuszczowe (tzn. takie, które trudno spłukać), uczucie przelewania, "bulgotania" w brzuchu, zgaga, bóle brzucha (jeśli tak to gdzie są zlokalizowane, czy mają związek z posiłkami) ? czy stosuje Pani teraz i stosowała wcześniej dietę bezglutenową ?

Użytkownik:

Witam wtedy tak było pamiętam że myśleli że to choroba wieku dziecięcego, nie mam innych dokumentów nie wiem czy jako dziecko miałam gastroskopie, miałam gastroskopie w wieku 15 lat ale nic tam nie wyszło pamiętam bez pobrania wycinków to było, zauważyłam że nieraz moj stolec ciężko spłukać ,nie mam spadku masy ciała, raczej skłonność do tycia, czy stosowałam dietę nigdy przypomniało mi się że rodzice byli biedni i myśleli że jak nie dadzą mi mąki i chleba to wystarczy , nigdy tak naprawdę nie miałam diety bezglutenowej, nie czuje po posiłku jakiś znacznych zmian, mam wystający brzuch od zawsze , ale to chyba bardziej tłuszcz niż wzdęcia, jeśli mnie boli to raczej u góry jak jest żołądek i mdłości to są, zgaga raczej po czosnku cebuli, nie zauważyłam po glutenie nic, aha robiłam przeciwciała przeciw tranglutaminazie ujemne, mam nerwice i nie wiem czy dolegliwości z brzuchem nie są też od tego .wysyłam ostatnio robione badania Ostatnio zrobiłam sobie już po tych badaniach niedawno dietę bezglutenowa scisla z dwa tyg nie zauważyłam zmian.

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?
ocenzurowane.jpg - Co mi jest tak naprawdę? Celiakia, nietolerancja pokarmowa?

Tagi publikacji: celiakia, nietolerancja pokarmowa, biegunki, usunięty woreczek żółciowy, wymioty, SIBO

Lekarz:

Możliwych przyczyn Pani dolegliwości jest być kilka, mogą to być zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego wynikające z nieprawidłowej motoryki, które często obserwowane są też u pacjentów z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi. Może być to zespół SIBO, który z kolei często współistnieje z zaburzeniami czynnościowymi i polega na rozroście flory bakteryjnej w jelicie cienkim, czego efektem jest nadmierna fermentacja i zaburzenia wchłaniania, a co za tym idzie obecność luźnych stolców. Opisywane przez Panią dolegliwości mogą również stanowić działania niepożądane przyjmowanego przez Panią leku (Anafranil). Trzeba również wziąć pod uwagę celiakię, z tego powodu, że ktoś już wcześniej podejrzewał tę chorobę u Pani, a z podanych przez Panią informacji sprawa ta nie została do końca wyjaśniona. Istnieje grupa pacjentów, u których przeciwciała wychodzą negatywnie, w takiej sytuacji konieczna jest gastroskopia z pobraniem wycinków z dwunastnicy. Ze względu na to, że celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, może współwystępować u pacjentów z innymi tego typu chorobami, np. z chorobą Hashimoto, którą rozpoznano u Pani. Jeśli chodzi o to czy w 1988 roku wykonywano gastroskopię z biopsją u dzieci, niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, z załączonej przez Panią dokumentacji z dzieciństwa mało wynika, dlatego też nie wiem na jakiej podstawie postawiono takie rozpoznanie. Warunkiem wiarygodności biopsji jest przebywanie na diecie zawierającej gluten przez okres co najmniej 6 tygodni, więc skoro Pani w ostatnim czasie stosowała dietę bezglutenową, proponuję wykonać gastroskopię za około 2 miesiące. Jeśli ma Pani obawy przed badaniem jest możliwość przeprowadzenia gastroskopii w znieczuleniu ogólnym, o szczegóły proszę zapytać w Pracowni Endoskopii, w której chciałaby Pani wykonać badanie. Odnosząc się do załączonych przez Panią wyników badań, w badaniach z października 2019 roku jest nieznacznie podwyższony poziom ALT, nie widzę jednak innych parametrów wątrobowych z tego okresu, te, które są załączone pochodzą z marca 2019 roku, w związku z tym proponuję powtórzenie całego panelu wątrobowego (ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina) i wykonanie USG jamy brzusznej - elewacja ALT może wynikać np. ze stłuszczenia wątroby.
Reasumując: sugeruję w pierwszej kolejności udanie się do lekarza rodzinnego, celem zebrania dokładnego wywiadu i zbadania Pani, następnie wykonanie usg jamy brzusznej i wspomnianych przeze mnie badań. Można na próbę włączyć leki prokinetyczne np. trimebutynę (preparat Debutir 300 mg 3x1 przed posiłkiem lub Tribux forte 2x1 tabl przed posiłkiem) i preparat kwasu masłowego (np. Debutir 2x1 kaps) na miesiąc, w przypadku braku poprawy warto też skonsultować się z psychiatrą celem ewentualnej modyfikacji leczenia, za około 2 miesiące wykonać gastroskopię z pobraniem wycinków z dwunastnicy i pozostawać pod opieką Poradni Gastrologicznej. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi