LekarzPomaga.pl - COLITIS ULCEROSA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Colitis Ulcerosa

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Kilka miesięcy temu zaczęły niepokoić mnie częste biegunki i krew w stolcu. We wrześniu po odbytej kolonoskopii, wykryto u mnie Colitis Ulcerosa. Przepisano mi Xifaxan 200 mg który brałem przez tydzień z Asamax, który biorę do dziś w dawce 2x dziennie (4 tabletki po 500 mg). Po tej kuracji wszystko zaczęło wracać do normy. Jednak od około 2 miesięcy, mam jasną krew przy wypróżnianiu i zazwyczaj luźne stolce. Od kilku dni staram się nie łączyć posiłków z płynami i widzę poprawę - stolec jest mniej luźny ale krew w dalszym ciągu się pojawia. Codziennie piję także napar z ziół i siemia lnianego.
Rok wcześniej, byłem chory na ostre zapalenie trzustki. Od tamtej pory nie piję alkoholu i staram się eliminować tłuste i ostre potrawy. Nie jadam potraw z błonnikiem, nie piję mleka, nie palę papierosów.
Obecnie przebywam w Kanadzie, dostęp do specjalistów mam bardzo utrudniony dlatego proszę o radę, co powinienem zrobić by mój stan się poprawił.

Informacje dodatkowe:

Choroby: obecna - Colitis Ulcerosa, ostatnie - Ostre zapalenie trzustki
Przyjmowane obecnie leki: Asamax
Wyniki wykonywanych badań: Kolonoskopia - wrzodziejące zapalenie jelita

Lekarz:

Witam, a czy od kiedy ponownie pojawiła się krew w stolcu i luźne stolce konsultował się Pan z gastrologiem? ile w chwili obecnej jest stolców dziennie? czy każdy jest luźny i jest w nim krew? czy schudł Pan w ciągu tych 2 miesięcy?

Użytkownik:

Nie konsultowałem się, przy ostatniej wizycie przed wyjazdem gastrolog zapewniał mnie, że jeżeli będę brał leki i nie pił mleka nie powinno być nawrotu. Teraz czekam na rozpatrzenie wniosku o publiczną opiekę medyczną co niestety trochę trwa, a prywatna wizyta u gastrologa w Kanadzie jest poza moim zasięgiem finansowym. Mimo ostrożności przy doborze posiłków, krew i luźne stolce pojawiły się znowu. Stolców jest średnio ok 3-4 z tym, że przy pierwszym wypróżnianiu jest praktycznie sama krew i gazy. Potem krew i mniej lub bardziej zbity stolec. Średnio raz w tygodniu spędzam kilka godzin w toalecie i całego mnie przeczyszcza. Tak jakby cały kał zbierał się przez tydzień. Od czasu przejścia ostrego zapalenia trzustki (które było 1,5 roku temu) nie mogę nabrać masy, mimo że jem 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach. Dodatkowo dużo pracuję fizycznie.

Tagi publikacji: biegunka, colitis ulcerosa, krew w stolcu, zapalenie jelit

Lekarz:

Niestety nie jestem w stanie pomóc Panu drogą internetową. Colitis ulcerosa jak Pan wie jest chorobą zapalną jelit, która przebiega z okresami remisji (poprawy) i zaostrzeń. Jeżeli mimo stosowania Asamaxu nastąpiło zaostrzenie objawów to wtedy konieczne jest włączenie dodatkowych leków jak choćby glikokortykosteroidów (doustnie i/lub doodbytniczo). Takie leczenie ma służyć opanowaniu rzutu choroby. Żadne inne postępowanie - specjalna dieta, czy leki dostępne bez recepty nie pomogą Panu. Musi Pan w najbliższym możliwym terminie skonsultować się z gastroenterologiem i zastosować leczenie zgodnie z jego zaleceniami. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi