LekarzPomaga.pl - CZY TO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ BÓLÓW BRZUCHA?

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Czy to może być przyczyną bólów brzucha?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,

piszę z pytaniem dotyczącym możliwej genezy bólów brzucha. Otóż wszystko zaczęło się pod koniec sierpnia. Nadużywałem wtedy alkoholu, i następnego dnia zacząłem odczuwać lekki ból (najczęściej kłujący), występujący głównie pod lewym żebrem (rzadziej również pod prawym; rzadziej również niżej). Ból minął mniej więcej po trzech tygodniach, później wrócił - mniej więcej po miesiącu - na kilka godzin, i ustał (w trakcie treningu, polegającym na chodzeniu po schodach). Te sierpniowe bóle wiązały się również z bólami pleców w okolicy krzyżowej/lędźwiowej (aczkolwiek występującymi rzadziej niż bóle brzucha; czasem także promieniowały na lewą pachwinę, jądro i nogę).
Podczas tego sierpniowego epizodu wykonałem badania - morfologię (nieznacznie podwyższona bilirubina całkowita - 2,3 przy normie 1,2; reszta prób wątrobowych w normie; również w normie pozostałe badania - OB, CRP i morfologia) oraz USG jamy brzusznej (które nie wykazało żadnych nieprawidłowości). Nie jestem niestety w stanie przesłać dokładnych wyników, bo nie mam ich teraz pod ręką.

Dolegliwości powróciły kilka dni przed świętami - zaczęło się od nudności nad ranem, w nocy pojawiały się również zawroty głowy. Bóle brzucha o podobnej lokalizacji, do tego uporczywe bóle pleców, promieniujące do lewego jądra, pachwiny oraz nóg. Dolegliwości były szczególnie nasilone w nocy, i narastały dzień po dniu. Wizyta u lekarza rodzinnego zaowocowała diagnozą - lekarz wykonał USG jamy brzusznej i stwierdził obustronne zapalenie nerek oraz piasek w nerce lewej. Treść opisu przesyłam w informacjach dodatkowych. Dostałem antybiotyk Cipronex 500mg (20 tabletek) i pojutrze biorę ostatnią tabletkę. Zauważyłem poprawę - plecy i brzuch bolą mniej, ból nie promieniuje już prawie wcale do nóg. W związku z powyższymi faktami mam kilka pytań.

1) Czy te sierpniowe bóle (oraz krótki epizod późniejszy) również mogły być związane z nerkami? Jakie jest prawdopodobieństwo, że taka była ich geneza? A jeśli nie, to jaka mogła być ich przyczyna?
2) Czy w przypadku piasku w nerkach bądź zapalenia mogą występować bóle brzucha o wymienionych przeze mnie lokalizacjach (chodzi mi tutaj w szczególności o lewe podbrzeże, prawe podbrzeże)?
3) Czy możliwe, że zapalenie bądź piasek (jeśli tak, to które) były obecne już w czasie sierpniowych bólów, ale nie zostały wykryte przez badanie USG?
4) Czy schodzenie piasku może objawiać się bólem w podbrzeżu?
5) Czy po wyleczeniu zapalenia mogą być jeszcze odczuwane dolegliwości bólowe?
6) Jak długo może schodzić piasek?

Załączniki:

Tagi publikacji: bóle brzucha, nadużywanie alkoholu, bóle pleców, usg jamy brzusznej, kamica nerkowa, kamienie w nerce, nerka

Lekarz:

Szanowny Panie, pierwsze objawy występujące w sierpniu z dużym prawdopodobieństwem były wywołane właśnie przez kamicę nerkową. Kamienie znajdujące się w nerkach mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Z czasem jednak przy przemieszczaniu dają objawy pod postacią różnie nasilonych dolegliwości bólowych i o różnej lokalizacji, co jest związane z przesuwaniem się kamienia z nerek do moczowodów, pęcherza i do cewki moczowej. Wszystkie objawy opisane przez Pana mogą wynikać właśnie z obecności kamieni nerkowych w różnym miejscu dróg moczowych, podczas ich tzw. schodzenia. W badaniu usg oczywiście kamienie w nerce nie zawsze zostaną wykryte, ponieważ kamienie mogą być zbyt małe, aby uwidocznić je w obrazie usg. Wszystko zależy od parametrów danego aparatu, niektóre małe kamienie mogą być więc widoczne w obrazie uzyskanym z jednego aparatu, ale niewidoczne w innym o gorszych parametrach.
Po wyleczonym zakażeniu na podłożu kamicy nerkowej oczywiście dolegliwości bólowe mogą być nadal odczuwalne ze względu na samą obecność kamieni i ich przesuwanie się.
Co do pytania jak długo będą kamienie schodziły to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy też od tego ile płynów będzie Pan przyjmował, co przełoży się na ilość oddawanego moczu. Ale należy również zwrócić uwagę na to, że jeśli nadal będą występowały warunki sprzyjające do wytrącania się złogów w nerkach, wówczas po zejściu jednych kamieni, po pewnym czasie mogą pojawić się nowe. Jeśli udałoby się takie kamienie „złapać” w czasie oddawania moczu, wówczas można oddać je do badania celem określenia ich składu. Po tym można zmodyfikować dietę tak, aby substancji, z których się składają było możliwie najmniej w moczu. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi