LekarzPomaga.pl - CZY TO PZT? BÓL TRZUSTKI (CZ.3)

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Czy to PZT? ból trzustki (cz.3)

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, piszę do Pani Doktor już po raz ostatni.
Ból schodzi teraz nieco niżej, tzn. zlokalizowany jest na wysokości pępka po lewej stronie. W różnych źródłach doczytałem, że trzustka może boleć właśnie po lewej stronie... Boli dłuższą chwilę i przechodzi. Czy taka lokalizacja również może wskazywać na PZT?
Pani Doktor napisała, że w PZT dolegliwości bólowe trwają kilka godzin lub dni - czy to przypadkiem nie oznacza, że gdybym miał PZT, to brzuch bolałby mnie stale przez co najmniej kilka godzin?
I pytanie kończące i najważniejsze - biorąc pod uwagę naszą dotychczasową korespondencję - jak Pani doktor mogłaby określić prawdopodobieństwo, że po takim czasie nadużywania alkoholu wystąpiło u mnie PZT?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.

Tagi publikacji: pzt, nadużywanie alkoholu, alkohol, biegunka, wysokie ciśnienie, chora trzustka, problemy z trzustką po alkoholu, ból trzustki

Lekarz:

Witam serdecznie, tak jak już wspomniałam we wcześniejszych odpowiedziach ból brzucha w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki lokalizuje się w nadbrzuszu środkowym, ma charakter opasujący i może promieniować do pleców. Ból brzucha, o którym Pan wspomniał typowo w chorobach trzustki nie występuje, niekiedy dolegliwości bólowe w lewym śródbrzuszu obserwuje się u pacjentów z zaostrzeniem PZT, ale wówczas ból promieniuje do tej okolicy, natomiast nie stanowi pierwotnego źródła dolegliwości. Typowa lokalizacja dolegliwości bólowych w chorobach trzustki to nadbrzusze środkowe. Czytając na temat danej choroby zawsze należy weryfikować czy źródła, z których się korzysta są wiarygodne. Podane przeze mnie informacje opieram na wiarygodnych źródłach oraz na podstawie tego, co udało mi się zaobserwować u pacjentów z PZT przebywających na oddziale, na którym pracuję. Odpowiadając na pytanie "czy to przypadkiem nie oznacza, że gdybym miał PZT, to brzuch bolałby mnie stale przez co najmniej kilka godzin? " - bóle w przewlekłym zapaleniu trzustki mogą może pojawiać się okresowo (co jakiś czas) lub występować stale - jest to uzależnione m.in. od stopnia zaawansowania choroby i stopnia uszkodzenia miąższu trzustki, a także od trybu życia prowadzonego przez pacjenta i stosowania się do zaleceń. Kolejne pytanie "jak Pani doktor mogłaby określić prawdopodobieństwo, że po takim czasie nadużywania alkoholu wystąpiło u mnie PZT? " - niestety nie potrafię podać precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, że nie mogę ocenić Pana całościowo, mam tu na myśli również to, że nie mogę Pana zbadać przedmiotowo (tak jak lekarz rodzinny), nie mam również żadnych wyników Pańskich badań. Gdybym miała odpowiedzieć na to pytanie w oparciu o naszą dotychczasową korespondencję, uważam, że PZT w Pana przypadku jest mało prawdopodobne. Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, wspomniałam w poprzedniej odpowiedzi, że alkohol i nieprawidłowa dieta wpływają negatywnie również na inne narządy, a teraz wcale się Pan do tego nie odniósł. Odnoszę wrażenie, że skupił się Pan na tej trzustce i próbuje dopasować do siebie objawy. Naprawdę nie przyniesie to nic dobrego poza niepotrzebnym stresem, niepokojem i ciągłym nakręcaniem się (co może również powodować bóle brzucha). Zamiast wyszukiwać coraz to nowych informacji na temat choroby, proponuję zastosować się do wcześniejszych zaleceń (włącznie z wykonaniem wspomnianych przeze mnie badań), myślę, że to rozwieje Pańskie wątpliwości. Proszę o tym pomyśleć. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi